| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua am şi eu o ıntrebare, am fost la ginecologic ma consultat şi mi-a spus ca am 12 chisturi foarte mici, şi mi-a dat reteta pentru 6 luni care se numesc diane-35 dsr nu ştiu ce sa fac nu aş vrea sa ıncep acel tratament pentru ca nu cred ca am aceea boala am auzit ca nu are tratament ovar MİCROPOLİCHİSTİC şi este tratat doar prin operatie.va rog sa mi raspundeti şi mie la aceasta problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bordeiuta a răspuns:

Am avut si eu probleme cu chisturi si de curand nu mai am nici o problema.Am luat si eu diane pana am descoperit la un echo ca mi-au aparut si la sani chisturi.Asa ca am consultat un endocrinolog la sfatului dr de la echo si acum iau lutenyl.Foarte bun.La ovare nu mai am chisturi si la sani f, f putine.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ovarul micropolichistic NU se trateaza niciodata cu operatie. Se trateaza exact cu Diane-35, un anticonceptional bogat in estrogen. Dupa 6 luni va trebui sa faci un nou ecograf si, daca chisturile nu au disparut, abia atunci vei lua in considerare alte metode de tratament, interventia chirurgicala fiind ultima dintre ele.
Daca te operezi, iti scoti ovarul si gata. Diane-35 are efecte spectaculoase in ovarul polichistic. Disparitia chisturilor in 6 luni este de 90%.

| devine a răspuns:

Bai... ovarul micropolichistic... cam 80% din femei au aceasta problema pentru ca e cam normal. in urma eliminarii ovulului din ovar, ramane un fel de "chist" (hai sa-i zicem asa)ce reprezinta "camasuta" inc are a stat ovulul in ovar, care ulterior se transforma chistic. unele se pot vedea, la unele persoane. si mie mi-au spus 3 ginecologic ca vai am asa ceva si cand in sfarsit am ajuns la unul bun (cel imi bun din Ro la ora actuala) mi-a expl; icat k e o disperare chestia asta cu ovare micropoliwhatever. dar intr-adevar e bine sa iei totusi niste anticonceptionale. la mine singura problema era ca aveam durei ingrozitoare la emnstruatie si dura mult si venea extremd e neregulat asa ca dupa anticonceptionale am scapat de problema. si eu eram anti, dar acum nu le-as mai lasa pentru nimic in lume. iar prin operatie te duci fix degeaba, pentru ca intr-adevar iti vor scoate ovaru (pentru ca altceva n-au ce sa-ti faca, pentru ca nu o sa ia o spatula sa-ti curete chisturile laughing ) care de fapt e sanatos. eu zic sa stai cuminte sis a nu te mai agiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost la gine si mi-a zis ca am ovar micropolichistic si mi-a spus ca anticonceptionalele nu sunt recomandate... asa ca mi-a dat Lutenyl. Sper sa fie bun.