| andreea350dum a întrebat:

Hei TPU, în special voi fetelor. Vouă v-a întârziat ciclul de la Normens? Ultima mea menstruaţie a fost pe 30 Martie şi s-a terminat pe 03 Aprilie şi de atunci nu mi-a mai venit şi nu ştiu de ce. Am ovarul stâng micropolichistic şi am avut tratament cu anticoncepţionale până pe 25 Martie iar pe 30 mi-a venit ciclu. Din luna martie nu am mai luat AC, oprindu-le pentru că nu mai aveam chisturi pe ovar iar după două săptămâni după ce am oprit Ac, am descoperit că mi s-au făcut din nou chisturi pe ovar şi mi s-a dat tratament cu Normens timp de 3 luni pentru reglarea ciclului. Însă ultima menstruaţie am avut-o pe 30 Martie şi s-a terminat pe 03 Aprilie şi de atunci până în ziua de azi ciclul nu mi-a venit, fac sex neprotejat doar că nu ejaculează în mine, ne ferim. Nu prea am ciclu regulat deci dacă ar fi să fac un test de sarcină, când să-l fac? Am făcut unul acum o săptămână şi a ieşit negativ, nu am nici banii necesari să mai ajung la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Protejeaza-te cu prezervativ, ca nu are efecte negative!
Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala.
orice test facut inainte de 21 de zile, poate arata eronat si este facut inutil.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si aceasta caracteristica a ciclului este si mai mult amplificata de existenta afectiunii de ''sindrom polichistic''. Tratamentul eficient si adecvat in cazul tau se poate realiza prin administrarea de pastile AC pe o perioada de minim 6 luni. Tratamentul incercat cu Normens NU va da rezultate in cazul in care sindromul SOPC iti afecteaza prea tare ovarele si din acest motiv actualul ciclu menstrual s-a prelungit destul de mult incat a ajuns la lungimea de 45 de zile. Este cazul/indicat sa reincepi sa folosesti pastilele AC pe o perioada de minim 6 luni dar recomandat ar fi 12 luni.
Rezultatul VALID, VALABIL si mai ales CORECT al oricarui test de sarcina se face dupa trecerea a minim 21 de zile de la ultima partida sexuala neprotejata. Posibilitatea si probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina in cazul ovarelor polichistice este extrem de mic de sub 5%, deci nu si imposibil.
Multa sanatate!

| Catrice a răspuns:

Ți-ai făcut ecograf in martie de știi că nu mai ai chisturi? Dacă iei tratament X luni nu înseamnă ca hop, dispar si nu mai apar. Ori ecograful nu era bun. Chisturile nu apar peste noapte.

| Floridori a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual neregulat, testul de sarcina are un rezultat relevant si corect daca este facut dupa 21 de zile de la contactul sexual.Insa daca iei anticonceptionale si le iei in mod CORECT, este imposibil sa existe o sarcina.

Tratamentul cu AC nu are mereu efecte imediate. Daca acestea sunt pastilele pe care medicul ti le-a recomandat in urma analizelor (atentie, doar daca au fost recomandate niste analize si eventual o vizita la endocrinolog in prealabil) atunci sunt cele potrivite pentru problema ta hormonala si ar trebui ca in decursul celor 3 luni de tratament sa inceapa sa dea rezultate in ceea ce priveste reglarea, cel putin partiala, a ciclului menstrual.Va trebui sa respecti tratamentul si sa ai rabdare.E posibil sa fie necesar sa repeti tratamentul periodic daca e vorba de SOMP.

In cazul SOMP nu exista decat tratament profilactic.Deci microchisturile nu au aparut din nou dupa 2 saptamani, ci au fost tot timpul acolo si ar trebui sa iei in calcul schimbarea medicului si vizita la alt cabinet atunci cand iti vei permite.

In cazul in care ai gresit si este vorba de ovare polichistice (SOP), atunci tratamentul ar trebui sa dea roade daca este respectat intocmai si ulterior va exista o grija deosebita fata de sanatate.

Numai bine!