| Lungu23 a întrebat:

Pentru Dr.Adela Sidonia Rusu:Buna ziua am fost recent la ginecolog si mi s-a spus ca am ovar drept si stang cu aspect micropolichistic... mia prescris diane 35.Intrebarea mea este pot avea relatii sexuale neprotejate luand anticonceptionalele? E grav avest diagnostic? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Nu sunt doctor dar pot sa te asigur ca, daca folosesti corect anticonceptionalele, nu ramai gravida.Fa tratamentul si prezinta-te la control la acelasi medic care ti l-a indicat. Nu este o boala grava dar necesita tratament hormonal cateva luni si controale periodice.

| Lungu23 explică (pentru Abh):

Multumesc mul! apreciez ajutorul tau.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doamna Doctor Rusu nu este un user obisnuit, a raspuns la intrebari in urma cu multa vreme, intr-o anumita saptamana.
Ca raspuns la intrebarea ta: Diane35 te protejeaza foarte bine de sarcina, daca le iei corect (incepand din prima zi a unei sangerari, in fiecare zi la acceasi ora, fara sa iei alte medicamente care sa le influenteze: antibiotice, antidepresive, somnifere). Deci dupa ce va faceti analizele necesare amandoi, puteti avea relatii sexuale neprotejate (contraceptivele te protejeaza doar de sarcina, nu si de boli cu transmitere sexuala).
Diagnosticul acesta este unul serios, fiindca iti poate afecta capacitatea de a avea copii in viitor. Din fericire se trateaza si se poate vindeca.

| Lungu23 explică (pentru Brigaela):

Multumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru Lungu23):

Pentru putin.

| Ramo80 a răspuns:

Vroiam doar sa-ti spun ca eu iau Diane 35 de mult timp, am o viata sexuala normala cu un partener stabil si nu mi s-a intamplat sa raman insarcinata pe parcursul administrarii pastilelor. Le poti lua linistita fara protejare suplimentara. :*

| Lungu23 explică (pentru Ramo80):

Ok multumesc mult:*

| Lungu23 explică (pentru Ramo80):

Multumesc:*

| Ramo80 a răspuns (pentru Lungu23):

Cu drag!:*