| Zeyneph a întrebat:

Am si eu o problema cu nepoata mea. Are varsta de 3 anisori si indiferent de ceea ce i-as da sa manance, se constipa. S-a mai intanlit cineva pana acum cu aceasta problema? As dori sa imi raspunda si un medic sau persoanele care sunt in cunostinta de cauza. Dau funda. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Http://www.dietetik.ro/8-solutii-simple-sa-scapi-de-constipatie/11142.html
Consumă multe mere, semințe de in (1 lingurință de trei ori pe zi), ulei de măsline (o linguriță dimineața, pe stomacul gol), ceai de crușin (maxim 7 zile se consumă, 1-2 căni pe zi), laxative de la farmacie și chiar clismă evacuatoare (dacă este imperios necesar!). In cazul tau pentru copilas.

| adinuta37 a răspuns:

Eu am aceeasi problema cu băietelul meu de 3 ani, face o data la 3-4 zile, cu sânge cand se chinuie. Ii dau fructe, iaurt, bors din tarate de grâu si degeaba. offf...e un mare chin pentru el.Trebuie multa răbdare. Incercati cu prune uscate pe care le puneti de seara la înmuiat.Se consuma dimineata pe nemancate...dar numai sa vrea, al meu le refuza.Mult succes!