| TnyBZ a întrebat:

Am si eu o problema. De cateva zile simt o caldura pe gat in jos, iar tot corpul este la temperatura normala, numai cand imi ating zona gatului, e super calda. Simt exact ca atunci cand ai febra si inghiti si simti acea caldura enervanta, si parca si inspir aer cald. Sunt fumator de 3 ani, am 17 ani, iar de vreo 10 luni tot am o flegma ce imi coboara in gat din spre nas, am fost la o gramada de medici ce mi-au dat diagnostic ba sinuzita, ba rinita alergica, ba reflux gastric, ba bronsita cronica, am luat tratament pentru toate astea si nu mi-a trecut niciodata, nici dupa o pauza de o luna in care nu am fumat. Culoarea flegmei este alba si este putin spumoasa, al naibii de lipicioasa si miroase foarte urat. Mirosul seamana cu mirosul gurii atunci cand ai carii. Aceasta flegma apare doar dupa vreo 5 minute dupa ce ma trezesc. Care poate fi problema? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Cumpara un recipient steril pentru analize, colecteaza aceea flegma in recipient si inchide-l bine.
2. De la medicul de familiepoti primi bilet de trimitere pentru analize de laborator, specifice.
3. Duci recipientul cu flegma la un laborator bine dotat, preferabil particular, iar analizele vor putea elucida natura si compozitia flegmei.
4. Cu rezultatele primite, medicul de familie va sti unde sa te indrume pentru tratament.

Multa sanatate!

| TnyBZ explică (pentru Bula):

Am facut si exudat... nu mi-a iesit nimic. Ceea ce spui tu e diferit de exudat?

| Bula a răspuns (pentru TnyBZ):

Ceea ce spun eu e o analiza complexa microbiologica microbiana si de tesuturi, pentru identificarea locatiei si cauza problemei.