| Wonderfullrainbow a întrebat:

TPU, sunt noua pe aici si as vrea sa ma ajutati cu niste pareri pana voi merge la medic. Iau anticonceptionale logest de o luna, intr-o seara am uitat sa iau pastila, dar am luat-o dimineata la mai putin de 12 ore, au mai fost seri cand nu am luat pastila exact la ora care trebuia, dar nu la un interval mai mare de 1-2 ore. In 22 aprilie am avut un contact sexual neprotejat, iar in 23 seara am avut o mica sangerare rozalie, la fel si in 25 seara. Seara de 25 a fost ultima seara de pastile, urmand sa fac pauza de 7 zile. Menstruatia mi-a venit a 3-a zi la inceput fiind roz, apoi s-a intrerupt si a revenit portocaliu-maronie, apoi s-a intrerupt din nou si a revenit rosie. Astazi dimineata, menstruatia terminandu-mi-se am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Dupa 6-7 ore am inceput sa sangerez din nou ca la finalul menstruatiei, adica menstra era maronie si dupa cateva ore s-a oprit. Mentionez ca in toata perioada aceasta am avut si inca am stari de oboseala, dureri mari de cap, burta si spate si uneori greata. Intrebarea mea este: as putea fi insarcinata? nu stiu ce sa cred si ce sa fac. Voi merge la medic cand voi avea ocazia, momentan nu pot, dar pana atunci mi-ar prinde bine niste pareri si sfaturi. Imi cer scuze ca am scris asa mult. Multumesc!

6 răspunsuri:
| OaiaNinjalău a răspuns:

Buna! Mai intai as vrea sa spun ca nu trebuie sa-ti ceri scuze ca ai scris mult! Ti-ai explicat problema. Eu dupa parerea mea cred ca ai avut niste deregrali hormonale datorita pastilelor, cum ai zis tu ca ai uitat seara aceea ca nu ai luat-o s-ar putea sa nu fi fost foarte ok. Oricum ar trebui sa-ti faci timp sa mergi cat mai repede la un doctor sa primesti un raspuns concret! Succes!

| Wonderfullrainbow explică (pentru OaiaNinjalău):

Buna! Multumesc pentru raspuns! O sa merg cat de repede pot. Pastila respectiva am uitat-o pe la inceput, respectiv in ziua a 3-a de anticonceptionale. Crezi ca ar putea sa ma afecteze dupa asa de mult timp, zic eu? Si inca ceva, de 3 zile sunt constipata.

| ZuzuMissy a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcintaa..nu iti mai face griji

| Loola19999 a răspuns:

Totul e posibil. Ea trebuie luata zilnic la aceeasi ora, iar daca ai uitat ai intrerupt "tratamentul" sunt sanse foarte mari sa fi insarcinata. Ar trebuii sa ajungi la doctor cat mai repede.

| Wonderfullrainbow explică (pentru Loola19999):

Multumesc de raspuns! Da, doar ca momentan nu pot ajunge la doctor si nu stiu ce sa fac ca sa imi pot da seama daca sunt sau nu. O sa repet testul peste o saptamana, vinerea urmatoare, sper sa iasa corect si sa imi arate adevarul.