| lucyan000 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema medicala in urma cu 1 luna am avut accident de circulatie cu masina am tot avut dureri de spate da am zis ca nu ii nimic grav si nu i-am dat importanta pana acum o saptamana cand am fost de mi-am facut raza la coloana si mi-au spus ca am tasare la vertebra 4 si 5 am fost cu rezultatul la doctorita de familie si mi-a dat tratament sa iau pe 5 zile si mi s-a parut foarte putin. Dumneavoastra ce m-ati sfatui sa fac unde sa ma duc sa rezolv problema am inteles ca numai prin operatie se poate rezolva exista si vreun tratament? Astept raspunsurile dumneavoastra cat mai repede posibil sa incerc sa rezolv problema ca sunt zile in care nu ma doare coloana da sunt in care nu mai pot de durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un tratament care sa rezolve tasarea, in afar de operatie, dar operatia este rezervata numai tasarilor foarte importante, in care apar, pe langa durere, tulburari motorii (pareze, paralizii, etc).
Din pacate, cazatura aia a fost grava si va avea repercursiuni toata viata ta. Tratamentul cu antiinflamatoare se poate face 5 sau 10 zile pentru ameliorarea durerii si va fi repetat de cate ori e nevoie.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Consulta si un medic ortoped, (sau 2 - 3!) si apoi, indiferent de ce spun ei, cere si parerea unui kinetoterapeut sau specialist in tehnica Yumeiho, si incearca o serie de 5-7-10 sedinte de repozitionare a oaselor, in functie si de ceea ce ti se recomanda! La cel din urma, sa te duci obligatoriu, cu radiografia de la ortopedie!
Nu amana si nu neglija! Daca nu te doare prea tare, sa faci si matinal aplecari, rotiri de trunchi si alte exercitii care sa-ti mentina flexibilitatea si mobilitatea coloanei! Eventual intreaba medicul si terapeutul daca iti foloseste si mingea aia mare pentru fitnes, pe care sa te intinzi si misti cu coloana!
Sanatate!

| costymaximus a răspuns:

Incearca cu kosmodisk, am auzit ca a remediat multe dureri de spate.

| andreirusu221 a răspuns:

Iti recomand cu incredere crema https://hondrostrong-crema.ro/ care pe mine m-a ajutat mult.