| cortex7 a întrebat:

Am si eu o problema, de doi ani fac sala si acum cateva zile am ridicat un birou din cauza ca nu e echilibrat pe ambele parti mi s-a pus ca un junghi in spate in partea dreapta intre omoplati, nu i-am dat inportanta deoarece mi se mai intamplase si inainte sa am o asa durere care trecea intr-o zi zilele urmatoare am mers la sala si cand faceam umeri sau tineam greutatea in mana ma durea din ce in ce mai tare, durerea a aparut apoi pe ambele parti intre omoplati, apoi am renuntat la antrenamente cu speranta ca o sa-mi treaca si o sa ma pot sa ma apuc din nou dar am observat ca aveam si o durere la una din vertebre, simteam durerea cand atingeam acea vertebra, am fost la medicul de familie care a spus ca nu pare sa fie nimic grav la muschi, probabil o intintere si mi-a dat niste vitamine si antiinflamatoare si un unguent (diclofenac) durearea a trecut insa simt si acum cand fac o miscare mai brusca sau cand ma ridic din pat ca se misca acea vertebra insa nu ma doare doar daca incerc sa ridic ceva simt un pic de presiune in zona aia.Sa se miste oare un disc intervertebral? vreau sa precizez ca am 18 ani si am citit ca astfel de probleme vin cu inaintarea in varsta si ca se produc cel mai rar in zona in care am eu (prima vertebra de la regiunea toracica T1 cred ca este).O sa sa pot sa mai fac sala? A mai avut cineva o asemenea problema? Dieta mea este bogata in calciu mananc multa branza de vaci, iaurt, lapte nu duc lipsa de calciu. Sunt disperat, daca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Si uite de aia nu trebuie sa faci sala daca nu ai peste 18 ani sau daca nu ai un antrenor foarte bun. Tu faci sala de nu stiu cati ani si nu stii ca orice ridici nu trebuie sa ridici din spate? Ci din picioare? Imi dau seama cum faceai si exercitii la sala, ma mir cum de nu te-ai accidentat pana acum. Sala o sa mai poti face, daca asta te doare pe tine, insa nu exercitii care sa forteze spatele, cel putin o vreme (mai indelungata).
Daca inca simti un disconfort spune-i medicului de familie si spune-i sa-ti faca trimitere la un ortoped bun, eventual sa-ti faca si o radiografie si sa vada ce e cu coloana ta. Fara sa punem mana pe tine si fara o radiografie nu avem de unde sa stim daca e de bine sau e de rau.

| cortex7 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru raspuns! Accidentarea nu o am de la sala m-am documentat foarte mult despre acest domeniu stiu sa-mi calculez macronutrientii sunt foarte atent si la executare corecta a exercitiului, nu fac cu greutati mari, problema vine de la ridicare uni birou mai mult ca sigur atunci am simtit pentru prima data durerea biroul l-am ridicat singur si cum spu si tu l-am ridicat din spate acum regret si ma gandec ca mai bine trageam de o parte si apoi de alta, acum na ce sa mai fac, in momentul asta nu mai simt durere dar dupa cum am zis simt ca se misca si doctoruk a zis ca daca durerile persista ma va trimite la ortoped si am sa merg sa vad care este problema.Atat am citit doar depre deplasarile/fracturile de disc intervertrebral ca sunt ireversibile sper sa nu fie vorba de asa ceva si ma gandesc acum sa ma apuc 1 an de inot pentru ca sunt o fire active si fara sport sunt "mort". Multumesc inca o data de raspuns, apreciez si mustrarile pentru ca numai din greseli se invata oricine, orice ar spune.P.S Fac numai de doi ani sala si am inceput de jos cu flotari, exercitii doar cu greutatea corpului pe greutati am trecut doar de 7 luni si dupa cum am zis nu am folosit greutati mari chiar si la genoflexiuni (30 kg) nu mai mult.

| CuriousStuff a răspuns (pentru cortex7):

Cam majoritatea problemelor cu coloana sunt ireversibile, de aceea trebuie sa avem mare grija cu ea pentru ca odata stricata nu o mai face ca inainte nici cel mai bun ortoped din lume. Sa speram ca nu e cazul la tine, dar ca sa fii sigur cel mai bine te duci la ortoped, decat sa ai o problema de care sa nu stii si sa nu o tratezi mai bine stii de acum si ai mai mare grija pe viitor. Inotul o sa-ti faca foarte bine, poti sa-l practici linistit. Ma bucur ca ai primit mustrarile cu fruntea sus, mai rar asa oameni.

| cortex7 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

4 răspunsuri:
| Cmg_Madalin_1998 a răspuns:

Deci aceeasi problema o am si eu, da dix aceeasi si am tot 18 ani si tot de 2 ani fac sala