| TDGMeebu a întrebat:

Azi dimineata m.am curatat in urechi si la un moment dat mi s. a infundat urechea stanga. I.am spus mamei si mi. a zis sa fac baie si sa dau cu apa in ureche pentru ca se poate sa am un dop. Am facut baie etc. Dar urechea tot infundata o am. Dupa baie am vrut sa-mi curat din nou urechea. Si ceara era de o culoare foarte inchisa. Un ruginiu sa zic asathinking Ce trebuie sa fac ca sa nu o mai am infundata pentru ca nu aud nimic.:-|. Multumesc mult kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Este in farmacii un spray pentru eliminarea cearei din urechi intreaba farmacistele si te ajuta

| luiza a răspuns:

Mai bine ai merge la un cabinet medical sa ti-l scoata. cu metodele de acasa nu faci altceva decat sa iti indesi dopul si mai adanc!

| Bursache a răspuns:

Poti folosi cu rezultate foarte bune un spray Aloe First.
ALOE FIRST
Spray de prim-ajutor (78% Aloe Vera Gel).
(spray 473 ml)
Este considerat „trusa naturală de prim ajutor" care nu trebuie să lipsească din nici o casă. Gelul de aloe stabilizat reprezintă 78% din conţinutul produsului Aloe First, restul fiind extracte din 11
plante medicinale cu proprietăţi curative deosebite şi propolis. Toate acestea completează cu succes spectrul larg de acţiune al gelului de aloe.
Componentele principale şi câteva din efectele lor:
1. 78% gel stabilizat de Aloe Vera
2. propolis (vezi descrierea acţiunii acestuia de la prezentarea produsului Forever Bee Propolis
3. extract natural de muşeţel - dezinfectant, calmant, antibiotic;
4. extract natural de gălbenele - cicatrizant, antiinflamator, bactericid, anti-tricomoniazic;
5. extract natural de coada şoricelului - astringent, antiinflamator, antiseptic, regenerator tisular;
6. extract natural de cimbrişor - antiseptic (inclusiv al căilor aeriene);
7. extract natural de păpădie - rezultate bune în pistrui, negi, acnee, entorse;
8. extract natural de jaleş (salvie) - antiseptic, astringent, cicatrizant, hemostatic, contractă capilarele, epitelizant;
9. extract natural de eucalipt - conţine uleiuri volatile bogate în cinerol, cu acţiune antibiotică, antivirotică, antibacteriană;
10. extract natural de ghimbir - proprietăţi hemostatice, astringente, bactericide, calmante, se utilizează cu succes în tratarea hemoragiilor hemoroidale, plăgi, gingivite, amigdalite;
11. extract natural de limba mielului - cicatrizant şi acţiune sudorifică;
12. extract natural de santal - calmant, astringent, antiseptic;
13. extract natural de floarea patimilor - antibiotic, cicatrizant, inhibă dezvoltarea germenilor gram-pozitivi. Efecte bune în hemoroizi, plăgi, reumatism, nevralgii, scabie, rapăn;
14. tocoferol - vitamina E naturală.
Efectele complexe asigurate de Aloe First sunt antiinflamatoare, detumefiante, hemostatice, cicatrizante, epitelizante, antiseptice, antimicotice.
Utilizare:
1. tratamentul arsurilor - pulverizat pe zona afectată dispare durerea, nu se mai formează flictene, refacerea tisulară este mult mai rapidă şi nedureroasă;
2. leziuni tegumentare diverse: plăgi zdrobite sau suprainfectate, contuzii, erupţii cutanate, escare;
3. tratamentul inflamaţiilor mucoasei bucale (pulverizat în cavitatea bucală): stomatite, afte bucale şi linguale, micoze bucale.
4. paradontopatii (unde se asociază cu pasta de dinţi şi cură internă);
5. opreşte evoluţia faringitelor, laringitelor şi amigdalitelor incipiente (pulverizat în cavitatea bucală şi gargară);
6. ulceraţii cronice, ulcere varicoase (în combinaţie cu Aloe Propolis Creme);
7. micoze diverse (pitiriazis versicolor, ciuperci interdigitale);
8. vaginal - candida, tricomonas (se utilizează intravaginal tampoane îmbibate cu Aloe First după toaleta intimă la interval de 2 ore);
9. zona zoster - atenuează durerea şi elimină pruritul;
10. psoriazis, ihtioză, vitiligo (trebuie însoţit şi de aplicaţii cu Aloe Vera Gelly, consum intern Aloe Vera Gel, Nature-Min, Forever Kids, antioxidanţi - A-Beta-CarE, Forever Lycium Plus,
regim alimentar adecvat, expunere la soare a zonei lezate);
11. pulverizat în cavitatea nazală: rinoree, rinită cronică (inclusiv alergică), guturai, sinuzită;
12. în ureche - efecte antialgice calmând durerile provocate de curent, oreion, etc.;
13. înlătură mătreaţa, fortifică rădăcina firului de păr, regenerează tegumentul păros alcapului;
14. înlătură senzaţiile de prurit şi inflamaţiile indiferent de cauză (varicelă, rujeolă, rubeolă, inclusiv înţepături de insecte).
Recomandare: după desigilarea flaconului se recomandă a fi ţinut la rece.
Il poti gasi aici http://forever-aloe-vera.eu/produs/494

| Any_2336 a răspuns:

Mergi la un specialist urgent! Poate ai o rana acolo daca este o culoare ruginie, nu te mai sterge si mergi la medic sa vezi ce spune el.

| Adynna_9523 a răspuns:

Incearca sa te cureti in ureche bine dee tooot ca sa inlaturi dopul acelaaawinking Si odata la saptamana incearca sa te cureti in urechii caaa sa nu maai ai problemewinking si aii sa vezii caa nu veii maii avea probleme din asteaaa big grin
Acum incearca sa te speli cu putina apa calda si din cand in cand curatate cu atentiee si dacaa vezii caa tot la fel ee dutee si uu la un medic nu sta asaaawinking