| Adele29 a întrebat:

Buna ziua am un bebeluș de doua săptămâni si cum in maternitate am fost iîncurajata sai tot dau completare lapte praf... când sm ajuns acasă aveam sănii moi, i-am mai si stors cu pompa si storceam cate 100 de ml..acuma as vrea sa renunț sa-i dau lapte praf numai ca sănii sunt moi si nu stiu daca se satura..si mai mult de 10 minunate nu suge si adoarme..si mi-e frica ca nu cumva sa adorma pentru ca obosește la san si nu pentru ca e sătula.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai masurat 100ml lapte matern si bebelusul creste in greutate, inseamna ca este suficient pentru "venerabila" lui varsta (2 saptamani)--- la sfarsitul primei luni cei mai multi sugari vor lua pana la 90-130 ml la fiecare supt. Nu renunta sa-ti hranesti bebelusul la san si da-i de cate ori cere pentru ca laptele matern este digerat mai repede decat laptele praf. Daca da semne ca nu s-a saturat, completeaza cu lapte praf.Copilul stie cel mai bine cand s-a saturat si semnalizeaza prin intoarcerea tetinei intr-o parte, arcuirea spatelui sau impingerea tetinei din gura cu limba.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai lapte la san indeajuns va trebui, totusi, sa ii dai lapte praf de la farmacie.Nu cred ca se satura din san.

| KodrutZ a răspuns:

Se satura... chiar daca ar trebui sa suga mai mult. Baga lichide, ai grija sa nu maninci prostii, eventual mai stoarce cu pompa ca sa isi dea drumul cum trebuie. Apeleaza la o soacra/vecina cu experienta sa te ajute. Iar dobitocii si dobitoacele de la maternitate merita dati in judecata. Baga-si-ar laptele ala praf in c&r...

| SomeOne_1942 a răspuns:

Cateva informatii relevante despre laptele matern si cum sa stimulezi lactatia: http://scutece.net/despre-laptele-matern-cum-sa-stimulezi-lactatia/

| K0sti a răspuns:

Lapte praf bagi numai daca nu ai tu lapte suficient! Atunci e adevarat, trebuie suplimentat! Dar daca ai, iese din discutie!

PS: Sa va traiasca bebelu si sa fie sanatos!

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Nu exista "daca nu ai indeajuns" ci exista "trebuie' sa crezi ca ai indeajuns". La draq oameni buni, femeia pentru asta a fost "proiectata" - sa dea nastere pruncilor si sa ii hraneasca! Echivalentul fazei asteia la barbati cum o fi? "Daca spermatozoizii tai sint lenesi, cheama un vecin"

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

Te prostesti acum! Cunosc persoane care nu au alaptat deloc, ca nu aveau lapte. Unele nici nu aveau in ce sa tina laptele ala, aveau "platfus" saracele! Si ala care era, dupa ce ca era putin era si prost calitativ! Sa nu exageram! Cand are are, cand nu...asta e!

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Tu te prostesti. Treaba cu platfusul e mit. Mai citeste.

| Casa95hd a răspuns:

Asa am patit si eu nu se satura am fost nevoita sa-i dau si lapte praf