| SeVraJ009 a întrebat:

Am voie să fumez după operația de deviație de sept? Daca nu, după cât timp as putea? Tin să menționez că au trecut 2 săptămâni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 5Ioana23 a răspuns:

Bună! Nu știu exact după cât, dar spun din experienta unei prietene (fiind nefumătoare) ca:
1.Trebuie sa oprești fumatul cu 2-3 înainte de operație
2. MINIM 8 săptămâni după operație NU ai voie sa fumezi, iar aceasta poate ajunge pana la 6 luni maxim, asta in funcție de ce te sfătuiește doctorul tău
O seara frumoasa

1 răspuns:
| 5Ioana23 a răspuns:

Vad ca nu mi s-a postat răspunsul asa ca am sa răspund iar
Din experienta unei prietene (ea fiind nefumătoare)
Știu ca :
1.Trebuie sa oprești fumatul cu 2-3 zile înainte de operație
2. MINIM 8 săptămâni după operație NU ai voie sa fumezi
Alți medici sfătuiesc ca 6 luni, alții 8 săptămâni
Ar trebui sa iti întrebi doctorul pentru a nu-ți pune viata in pericol
O seara frumoasa