| john1008 a întrebat:

Daca am fost operat de deviație de sept am voie sa fumez? Daca nu, după cât timp am voie?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu ai voie!
Cred ca 6 ori 8 saptamani nu ai voie sa fumezi deloc!

| john1008 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă am fumat până acum de exemplu are ceva?(în legătură cu deviația și cu operația)

| john1008 explică (pentru Violleta2022):

Mă refer până la operatie daca am fumat daca are ceva, iar după operație nu

| Violleta2022 a răspuns (pentru john1008):

In instructiunile medicilor spun clar ca, trebuie sa opresti fumatul cu 2-3 zile inainte de operatie!
Dupa operatie cateva saptamani NU ai voie sa fumezi, sa faci efort fizic, pentru ca esti si asa cu risc mare de hemoragie, iar fumul nu face decat sa dilate arterele.
Oricum, in primele zile dupa operatie, nu poti respira pe nas, ca-i atat de tumefiat, ca vei respira numai pe gura.

In orice caz, nicotina sta in corp 3 saptamani si daca esti abstinent 3 saptamani se duce pofta si poti renunta definitiv la fumat, scapand si de vicul asta.

| missfatadelatara a răspuns:

întreabă și tu medicul.

| tril a răspuns:

Nu ai voie. Medicii spun vreo 6 luni.

| john1008 explică (pentru tril):

Și dacă am fumat până acum are ceva?(în legătură cu deviația și operația)

| Violleta2022 a răspuns (pentru john1008):

Pai are, ca zona toata este inflamata si apar complicatii!

| Andrei77707 a răspuns:

Am stat o săptămână și câteva zile după operație și nu m-am putut abține și am fumat o țigară.Nu recomandlaughing)La jumătate de oră după mi-a venit un cheag de sânge din gât. Măcar m-a făcut să mă las definitiv de țigărihappy