| Laurentziu1234 a întrebat:

Bună ziua. Are ceva dacă mărunțălesc cu dinții medicamentele/pastilele? Mai au efect? Nu de alta dar imi e frica sa le iau dintr-o inghititura pentru ca am impresia ca ma inec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde, unele sunt facute sa se dizolve abia in intestine.

| Donsavas a răspuns:

Nu se poate. Unele sunt făcute special sa nu fie rupte sau zdrobite. Pot ataca mucoasa stomacului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mărunțălesc, ce limbă vorbesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic, dar poți încerca să le iei cu un pahar de apă.

| aneliram a răspuns:

Din, moment ce le inghiti, sigur au efect, dar, de ce nu încerci sa le dizolvi in suc(ai grija ca unele pastile cu sunt recomandate cu grepfruit, de exemplu, apa, ori, incearca sa le rupi in bucati mai mici, sa le sfarami intr-o lingura.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Cele tip capsula merg desfacute (capsulele acelea se topesc in stomac si elibereaza,, praful" din ele.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Unele pastile nu sunt recomandate cu grefele.

| Cksihja a răspuns:

Te obișnuiești, nu toate pastilele se pot mărunți cum ar fi capsulele.