| MinyMika a întrebat:

Ieri am fost la dentist si mi-a dat un aparat de mentinere (sau contentie) pentru a pastra dintii la locul lor dupa tratamentul ortodontic. El mi-a spus ca sa il port noaptea si cateva ore ziua. Problema este ca ma deranjeaza pe cerul gurii findca nu pot sa inghit cum trebuie si produc mai multa saliva cand sunt cu el in gura si imi este frica sa il tin noaptea in gura ca sa nu ma inec cu salvia. Voua cum vi se pare cu el, va simititi bine?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie. La inceput incearca sa nu-l tii noaptea, sa zicem 3-4 zile, dar in cursul zilei sa-l tii de dimineata pana seara, neaparat (altfel risti sa-ti creasca dintii din nou stramb si sa nu ti se mai potriveasca aparatul). Dupa un timp vei vedea ca vei reusi si sa vorbesti normal si te vei obisnui, atunci poarta-l si seara.

2 răspunsuri:
| DyanneDolce a răspuns:

Într-adevăr în primele zile ai impresia că nu poţi înghiţi,nici măcar nu poţi să bei apă cu el, dar cu timpul va dispărea această senzaţie, iar noaptea poartă-l liniştit, nu te vei îneca, îţi spun sigur! Te vei obişnui cu el şi cu timpul o să ai impresia că nici nu îl porţi!

| nikonikoleta6 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci si sa le spui parintilor despre asta sa vedeti ce poti face