| bubbles23 a întrebat:

Buna ziua!
Are cineva idee de ce m-as putea trezi dimineata tremurand? Nu e un tremurat puternic, este mai mult un tremurat interior, ca un cutremur, si dispare dupa ce trece ceva timp de la trezire. Nu ma doare nimic in momentul in care tremur si nici nu sunt panicata sau speriata.

Mentionez ca dimineata se lasa putin frig in camera mea, dar ma ingrijoreaza faptul ca si ametesc foarte mult in ultimele zile, nu stiu de ce, si ma doare in spate.

Multumesc! O zi frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la un medic!

| bubbles23 explică (pentru gabicoo):

Dacă continuă, cu siguranță voi merge. Muțumesc pentru răspuns!

| helpforyou a răspuns:

Tremurăturile dimineața, în special dacă sunt însoțite de amețeli și dureri de spate, pot avea mai multe cauze. Unele posibile cauze ar putea include hipoglicemia (nivel scăzut de zahăr din sânge), o boală tiroidiană, anumite medicamente sau substanțe ingerate, dezechilibre electrolitice (de exemplu, niveluri scăzute de potasiu), sau un dezechilibru hormonal. De asemenea, poate fi nevoie să se ia în considerare și posibile probleme ale sistemului nervos central, cum ar fi boala Parkinson sau sindromul de sevraj de alcool. Este important să vorbești cu un medic pentru a determina cauza exactă a simptomelor tale și pentru a începe un tratament adecvat. Până atunci, poți încerca să te încălzești bine dimineața și să consumi o cantitate suficientă de lichide pentru a te asigura că nu ai dezechilibre electrolitice.

| bubbles23 explică (pentru helpforyou):

Eu chiar am tiroidită autoimună cu hipotiroidism, dar nu credeam că pot tremura chiar și "din somn", având în vedere că nu prea mi s-a întâmplat. Legat de glicemie, mi-am luat-o zilele trecute, într-o dimineață, și aveam 82, pe nemâncate, deci, cred că e bine. Medicamente am folosit doar Extravalerianic, dar atât. Mulțumesc mult pentru răspuns! Cu siguranță voi merge la medic.

| helpforyou a răspuns (pentru bubbles23):

Cu mare drag.
Sanatate maxima si zile insorite.

| gratargratar a răspuns (pentru bubbles23):

Daca ai tiroidita autoimuna, neaparat va trebui sa iei inlocuitor de hormoni. Boala asta nu "trece". Deci cu cat te duci mai repede la endocrinolog, cu atat mai bine. Bafta.

| bubbles23 explică (pentru gratargratar):

Știu asta, o am din 2018 și iau tratament încă de atunci. Totuși, zilele trecute am cam neglijat luatul pastilei (uitam mereu dimineața). Mulțumesc mult! ❤️

| Fantaspirit a răspuns:

Cred că ai probleme cu glanda tiroida, sau poate fi de la frig, când îți intră frigul in oase greu mai scapi de el, ramai cu senzația aia mult timp, dar cauzele sunt multiple

| bubbles23 explică (pentru Fantaspirit):

Chiar am, tiroidită autoimună cu hipotiroidism, dar nu credeam că mă poate lua tremuratul "din somn". Ce-i drept, nu prea mi-am mai luat tratamentul cum trebuie, pentru că am tot uitat, poate și de asta. Voi merge la medic dacă mai continuă, mulțumesc pentru răspuns!

| Fantaspirit a răspuns (pentru bubbles23):

Daca îți iei tratamentul corespunzător simptomele vor dispărea.

| TataruSimona a răspuns:

Mergi la un medic, daca iti tremura foarte des membrele mai ales mainele si degetele, e semn de boala parkinson

| bubbles23 explică (pentru TataruSimona):

Mâinile și picioarele nu îmi tremură, e un tremurat în corp, dar nu durează extrem de mult, doar cum mă trezesc. Mulțumesc pentru răspuns!