| RebbiRebi a întrebat:

Bună ziua, as avea și eu câteva întrebări, dacă ar putea sa îmi răspundă cineva, va rog frumos.
1. Eu nu am primit niciun card de sănătate, dar am intrat pe site-ul Casei de Asigurări, unde m-am căutat pe baza CNP și scrie ca am cardul emis.Ar trebui sa merg la casa de asigurări ca sa mi-l iau?
2. Vreau sa îmi schimb medicul de familie. As putea sa ma transfer la un alt medic, având in vedere ca nu am card de sănătate și că nu sunt asigurată( nu lucrez)?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi direct la casa de asigurari cu buletinul la ghiseul eliberari carduri de sanatate, si întreaba acolo, numai ei stiu din ce cauza tu nu ai primit cardul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medicu de familie si cerei cardul daca nu ti l-a dat. Daca l-ai pierdut suni la cnas si o sa iti dea o adresa de email a sefului cnas pe judetul tau si iti explica medicul cum sa ii scrii. E greu sa schimbi medicul de familie. Daca doresti sa faci asigurare sunt niste pasi simplii.

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Mie cardul de sanatate mi-a venit la 20 de ani, desi trebuia de la 18. In fiecare an un numar de carduri sunt trimise catre cei asigurati si trebuie sa astepti sa ajunga la tine.