| Thecurious a întrebat:

Buna seara, ar fi trebuit sa primesc cardul de sanatate la varsta majoratului, insa nu l-am primit nici dupa un an. Medicul de familie si-a indeplinit atributiile, facand cerere catre casa de asigurari de sanatate. Cei de la casa de asigurari spun ca au intarzieri foarte mari, mii de asigurati neprimind cardul de sanatate.
Cum as putea rezolva problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti elev sau student, mergi la Casa de sanatate cu o adeverinta eliberata de scoala si o copie a cartii de identitate. Vei primi un document care atesta calitatea ta de asigurat la sistemul de sanatate. Documentul tine locul cardului de sanatate De alfel. poti citi raspunsul la intrebarea "Ce fac dacă nu mi s-a emis cardul naţional de sănătate?" pe website-ul CNAS : http://www.cnas.ro/page/intrebari-frecvente.html

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Acelasi lucru l am pățit și eu. Multa lume e in asteptare.

| Razvan1lol a răspuns:

La fel astept si eu. cei de la casa de asigurari imi spun sa astept sa astept. dar tot astept de doi ani.
Luna viitosre fac 20, sunt asigurat ( student ) ei tot nu pot face nimic. da.