| numesiprenume0 a întrebat:

As dori o dieta sau ceva pentru ingrasare. IMC-ul este 17.58, ceea ce inseamna subponderal. Cineva care ma poate ajuta? P.S. Mentionez ca as dori sa incep in acelasi timp si un program fitness(acasa), pentru cresterea si intretinerea mesei musculare. Se poate? Multumesc anticipat! Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Surplus caloric.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Indicele tau de masa corporala este foarte bun, dar sa stii ca acele calcule nu sunt exacte pentru ca acel calcul care este facut cand introduci inaltime, ani, varsta si cat de activ esti nu are de unde sa stie exact ce tip de activitate faci tu, adica daca tu sa zicem ca mai pui 20kg pe tine, din care mare parte este musculatura, si iti introduci iar datele cu greutatea pe care o ai dupa ce ai pus acele 20kg, el o sa iti arate ca si cum ai avea mult mai multa grasime in corp, nu ca ai o masa musculara dezvoltata si ca ai ramas la acelasi IMC sau poate ai scazut.
Ca si exercitii, poti cauta pe internet pentru toate grupele importante de muschi ( biceps, triceps, antebrat, spate, umeri, coapse, gambe ), nu trebuie sa faci anumite exercitii ca sa cresti in masa musculara. Iar ca si alimentatie, poti incerca o alimentatie care se bazeaza pe aport caloric ( in jur de 3000 kcal pe zi ) si poti manca orice dar evita alimentele foarte grase sau pline cu zahar ( daca mananci alimente precum unt sau bei un lapte care are un continut mai mare de grasime nu este o problema, corpul chiar are nevoie de genul acela de grasimi esentiale, dar sa nu fie in exces ), si ai putea sa incerci sa iei si niste proteine de tip Mass Gainer care sa te ajute si la cresterea in greutate si la cresterea masei musculare.

| Pantagruel a răspuns:

Nu este sanatos si nici nu ar trebui sa cauti sa te ingrasi. Ai nevoie de masa musculara.
Asta inseamna somn, apa, mancare, exercitii.
Tot ce e mai departe de acest sfat inseamna un plan personalizat pentru tine.