| numesiprenume0 a întrebat:

Stiu ca la 21 de ani sansele de a mai creste in inaltime sunt aproape inexistente, dar inca mai sper. Asa ca as dori daca se poate un program de antrenament pentru a influenta cresterea, nu doresc un program pentru masa musculara. Ofer funda! P.S. Program pentru acasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza inaltimea capului!
Conteaza doar mintea care este in el!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti comunic, dar cresterea ta s-a incheiat cu cativa ani in urma, asa cum este normal.
Avand deja 21 de ani, cresterea ta in inaltime (cresterea osoasa) s-a incheiat si nu mai poate fii infleuntata sau stimulata cu nimic.
Putea fii stimulata daca incepeai exercitiile si sportul pe la 13-14 ani, dar acum, este deja prea tarziu pentru tine.

| Frank51 a răspuns:

Https://bit.ly/2NRmlAU, cica functioneaza.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. basketul ar fi cea mai proasta optiune; acolo sunt selectati sportivii care au deja o inaltime peste medie. 2. fa cat mai multa miscare in aer liber, in bataia soaelui. 3. mergi cat mai des la scaldat si inoata cat mai mul. 4. mananca produse lactate si preparate din fasole. 5. daca nu ai teama de inaltime: mergi cat mai des pe munte si practica lpinism-escalada. Succes! Ete verificat pe propriu-mi hoit: mi-am depasit tatal cu 10cm si mama cu 17cm

| RobertMoon a răspuns:

Nu prea ai ce program sa faci, am cercetat si eu asta cand eram mai mic, singura chestie pe care am facut-o a fost sa cumpar o bara de tractiuni si sa o montez in casa si stateam agatat de ea, dar se zice ca ajuta si sporturile precum basket, volley, dar nu stiu ce sa zic, chestia cu cresterea in inaltime e mai mult genetica.

| Jeezy a răspuns:

Prostii... cunosc personal pe cineva care a crescut pana la 29 de ani. Iar pentru cei care zic ca e genetic din nou... cunosc personal pe cineva care a facut handball si e destul de inalt, restul familiei maxim 1.7 laughing