Întrebare recomandată | Bogdanel_Bogdan_1978 a întrebat:

As dori sa imi raspundeti sincer la aceasta intrebare va rog.
Mama mea a fost depistata cu cancer la san si a facut tot ce trebuie si a fost operata... iar acum cica a crescut markerul tumoral de la 32 la 68. Presupun ca s.a extins in alta parte... ce s.ar putea intampla? O sa sufere mai mult? Este posibil sa o pierd? Va rog sa raspundeti sincer... markerul tumoral este singurul care nu a iesit bine restul este ok

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cu cancerul nu e de glumit, multi au murit din cauza lui, se vede ca e boala secolului, ca si diabetul, multa sanatate mamei tale, numai medicii in urma analizelor pot spune exact cît de avansat este cancerul si daca se poate face chimioterapie, ce vârstă are mama ta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt intrebari la care doar un medic oncolog iti poate raspunde nu niste copii de pe TPU.

| Veninul a răspuns (pentru suntserios):

Pe cine faci tu copil.

| untu a răspuns:

Sa dai mamei tale sa manance mancaruri pe baza de rosii si usturoi! Sa bea un suc natural de lamaie( de la 2-3 lamai proaspete si stoarse si pui 1l de apa si pune o lingurita de bicarbonat de sodiu in sticla si amesteca-le bine si sa dai sa bea cate un litru pe zi timp de o luna si apoi du-o la control! Acest tratament natural tine in loc de chimioterapie!

| Kyılε a răspuns:

Multi isi dau cu parerea, insa, de acord cu suntserios, numai un medic oncolog e in stare sa-i rezolve mamei tale problema.
Numai bine si sarbatori fericite!

| Porcusorul a răspuns:

Raspunsul meu vine tarziu, dar nu va luati dupa tot felul de amatori spiritualisti si hippioti naturisti. Sunt multe aspecte necunoscute:
- rezultatele imunohistochimice;
- tratamentul efectuat: taxol+carbo?/herceptin?/radioterapie/altul?;
- data operatiei si durata tratamentului;
- despre ce marker vorbim: CEA? CA 15-3? Cat a fost valoarea lui inainte de operatie si cat a fost dupa?
- nodulul santinela (axilar) a fost pozitiv cu celule maligne?
- in cat timp valoarea a crescut de la 32 la 68?

Avand in vedere lipsa de informatii importante, pot doar sa speculez. Cresterea markerului poate insemna o recidiva, fiind nevoie de analize amanuntite pentru a exclude aceasta posibilitate: CT/RMN, scintigrafie, ecografie abdominala sau chiar repetarea markerului peste 3 luni. De asemenea, aceasta crestere a markerului poate fi si din cauza unor fluctuatii care nu are nimic in comun cu cancerul.

Trebuie sa inteleaga toata lumea ca nu te poti vindeca de cancer. Tumoarea maligna este doar efectul unor defecte genetice care, odata produse, nu mai pot fi reparate. Sunt multi carora le sunt tratate tumorile maligne si traiesc decenii, murind de batranete. Insa nici pe aceia nu ii putem considera vindecati, ci doar pacienti fara semne de boala.

In cazul vostru, dupa cresterea markerului, sansele de recidiva sunt 50-50. Daca intr-adevar se depisteaza o recidiva, nu trebuie sa disperati. Trebuie o comunicare permanenta cu oncologul si cu chirugul in vederea tratarii corecte care sa duca la remisie.

| Nitunitu a răspuns:

Cred ca ar trebui sa apelati in paralel si la Iisus hristos.

Cand ne este rau, mergem la doctor. Dar poate ni se trage de la pacate.

Este foarte bun tratamentul medicilor, dar nu strica ca mama ta sa se roage la Dumnezeu sa o vindece si te poti ruga si tu. Cred ca are toate motivele sa mai ramana o perioada buna pe pamant, si cred ca si tu iti doresti asta.

Roaga-te cu inima deschisa si vei vedea ca Iisus Hristos te va asculta.

S-au vindecat oameni de cancer, altii au scapat din situatii de viata si de moarte, Iisus ne iubeste pe toti si ne asteapta sa ne intoarcem cu fata catre el.

Sanatate multa.

| Nitunitu a răspuns:

Cancerul este format din celule neactivate aflate in corpul fiecaruia dintre noi.

Ele se activeaza din cauza alimentatiei si a ceea ce bem.

In secunda cand s-au activat incep sa prinda teren.

Dar se pot dezactiva mancand numai ce ne-a spus Iisus Hristos in biblie si anume fructe si legume proaspete si cereale.
Poti gasi la plafar si seminte de in si omega 3 si b12 si b6.

Exista un anumit tip de vitamina b mi se pare ca b17 la care lucreaza savantii pentru a vindeca cancerul.

Din cate stiu eu din mosi stramosi seva tulpini de muscata are legatura cu vindecarea cancerului.

Tatal unei cunostinte de-a mea i-a oferit sotiei sale un ceai facut din 17 plante si s-a vindecat unde medicii au spus ca trebuie sicriu curand.

Au trecut 20 de ani de atunci si tot e in viata si foarte sanatoasa.

Documenteaza-te pe internet despre mancarea din biblie si despre tratament cu extract din plante pentru cancer.

Oamenii traiau inainte peste 100 ee ani pentru ca mancau numai ce crestea in pamant.

Mama ta are nevoie sa bea numai apa minerala si plata. Minerala e buna poiana negrii cu dop rosu. Plata o alegeti voi.

Inainte exista apa minerala valcele, dar au scos-o de pe piata pentru ca vindeca prea multe boli si nu mai aveau farmaciile vanzare la medicamente si doctorii multe consultatii...

| llg a răspuns:

Markerul tumoral nu este relevant. Nu s-a demonstrat sa existe o conexiune certa intre tipul de cancer si markerul tumoral. Acestia pot creste/scadea indiferent de aparitia/evolutia cancerului. Si-a facut imunohistochimie? Ce tip de cancer e - hormonal sau non-hormonal ( Are receptorii de estrogen exprimati pe celulele canceroase?)? Si-a facut CT dupa operatie?

| AnaMtpu a răspuns:

Http://suntsanatos.ro/......-3988.html
http://suntsanatos.ro/terapia-gerson-cancerul-poate-fi-invins-2789.html
http://suntsanatos.ro/burzynski-cancerul-este-o-afacere-serioasa-3128.html
http://suntsanatos.ro/......-3349.html
http://dr-catalin-luca.ro/site/cure-si-diete/dieta-alcalina.html
Personal, am un frate operat acum un an de cancer la rinichi. A refuzat chimioterapia, atat inainte cat si dupa operatie. La 3 luni, analizele aratau ca celulele canceroase, migrasera si la rinichiul sanatos. In continuare, nu a urmat nici un tratament medicamentos. Diete, nici atat, este un mare gurmand, dar nu i-a lipsit usturoiul in toate formele lui. Acum o luna, toate analizele i-au iesit bune, nici urma de celule canceroase...Si credinta ajuta!

| justGirl19 a răspuns:

Toate raspunsurile cu privire la aceste intrebari ti le poate da doar un medic.

| Bogdanel_Bogdan_1978 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| Eddy1996 a răspuns:

Imi pare foarte rau. Mama ta ar avea nevoie de chimioterapie si de extirparea nodulului, iar daca se agraveaza ar putea fi cazul de o mastectomie. Din moment ce markerul tumoral este peste 30 u/ml inseamna ca acea persoana nu este sanatoasa pentru ca 30 u/ml e valoarea maxima a unei persoane sanatoase, iar la mama ta inteleg ca e 68, deci mai mult decat dublu. Asta nu inseamna ca o sa o pierzi, dar trebuie tinuta sub observatie si tratament. Dar stai calm! E o afectiune destul de comuna la femeile trecute de 40 de ani si daca e tratata nu o sa se intample absolut nimic rau. Dar trebuie tinuta sub observatie medicala si tratament!

| llg a răspuns (pentru Eddy1996):

Deja a facut operatia, ce sa-i mai extirpeze? Chimioterapia se face initial inaintea operatiei pentru a reduce tumora si a facilita interventia chirurgicala. Dupa operatie se incepe radioterapia alternanta cu chimioterapia in caz ca marginile de siguranta nu au fost suficiente si pentru a distruge restul de celule canceroase in cazul in care au patruns in circulatie.

| zrodica a răspuns:

Daca ai cit de putina credinta mergi la cel mai apropiat locas sfint alege un sf.la care sa te rogi si sa-i citesti acatistul.sa ai incredere mare.cu cancerul nu-i de glumit.

| amy1amaliaTPU a răspuns:

Mama ta ar avea nevoie de chimioterapie si de extirparea nodulului, iar daca se agraveaza ar putea fi cazul de o mastectomie. Din moment ce markerul tumoral este peste 30 u/ml inseamna ca acea persoana nu este sanatoasa pentru ca 30 u/ml e valoarea maxima a unei persoane sanatoase, iar la mama ta inteleg ca e 68, deci mai mult decat dublu. Asta nu inseamna ca o sa o pierzi, dar trebuie tinuta sub observatie si tratament. Dar stai calm! E o afectiune destul de comuna la femeile trecute de 40 de ani si daca e tratata nu o sa se intample absolut nimic rau. Dar trebuie tinuta sub observatie medicala si tratament!