| anonim_4396 a întrebat:

Vreau un raspuns sincer si un sfat la fel de sincer
Sunt musulmanca si nu am voie sa am prieten dar culmea e ca am crescut ca o romanca si acum cand am incepu perioada adolescentina o inceput parintii si surorile sa imi zica ca nu am voie dupa ce am avut prieten si ei zic ca am gresit dar eu pur si simplu nu vad nimic gresit in asta si nici nu o sa vad ceva gresit in asta. Sa fim seriosi e ceva gresit sa fii indragostit e vina mea ca parintii ma cresc ca o romanca si pe surorile mele nu si apoi cand gresesc ceva firesc mie si prietenilor ele parca am facut ceva la care pot intra in iad.sora mea o avut prieten cand era de varsta mea si mama mea o aflta, tata nu o aflat daca afla o trimitea in turcia inapoi acasa si sora mea o renuntat la baiatul ala si acum o inceput sa nu mai creada in chesti cum ar fi dragostea si fericirea ea vede ca poate fi fericita doar prin bani ca singura fericire e bani si sa fie implinita in plan profesional dar eu acum patesc la fel ca ele doar ca parintii nu o aflat si daca ar afla ar intra si ele in belea ca ele nu mo pedepsit pentru ce am facut si daca pe ele nu le.ar pedepsi le.ar spune parintilor pentru ca vor ca eu sa trec prin ce o trecut si ele si acum baiatul cu care am pus pauza vrea sa ii raspund sincer daca vreau sa continui cu el da sau nu si acum nu stiu ce sa fac pentru ca chiar tin la el si nu vreau sa il pierd pot sa fiu implinita si pe plan profesional si sentimental doar ca familia mai am doar 2 ani si pot renunta la ea doar ca imi este frica ce s.ar putea intampla pana atunci, vreau sa renunt la familie pentru ca imi face rau psihic nu suport traditiile din familia mea si ei ma conduc cat mai mult catre ele si daca arat ca nu ma intereseaza sunt in stare sa ma bate...acum sincer nu stiu ce sa fac.Va rog un mic sfat!

Răspuns Câştigător
| Floris83 a răspuns:

Păi musulmanii sunt fanatici și rătăciți de la adevăr, singură credința ortodoxă e reflexia adevărului, și dă libertate de voință omului, așa cum l-a investit Dumnezeu pe om dintru început, dar mai bine ca să fie pace, așteaptă să împlinești majoratul. și vezi-ți de viața ta, Nu zic că și la noi ortodoxii găsești fanatism, dar noi îi zicem de fapt habotnicie...nu-ți lăsa prietenul așa ușor, e greu de găsit ceva pe sufletul omului...

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu este vina ta, religia musulmana este cea mai misogina religie din lume. Oricum, religia este o tampenie (toate religiile) dar de regula si chestia asta cu ''vreau sa iubesc, vreau prieten'' poate fi o mare tampenie. Daca as generaliza, asa zice ca toti baietii adolescenti nu implica deloc sentimente in relatii si te vor doar in pat. Cum nu-mi place sa generalizez, spun ca peste 90% dintre baietii adolescenti au un singur scop : sa calareasca.

La varsta ta, o relatie nu are cum sa fie de durata, este pierdere de vreme in majoritatea cazurilor si uneori implica multa suferinta. Desigur, sa fii tinuta in casa cu arcanul nu se poate, mai ales din motive religioase.

Daca ar fi dupa mine as renunta atat la religie cat si la prieten, si mi-as vedea de propria persoana. Cum nu sunt un model de urmat, iti propun sa-ti asculti parintii (din 2 rele e ok sa-l alegi pe cel mai mic. parintii tai nu-ti vor vrea raul niciodata)

| Floris83 a răspuns (pentru IMC90):

Omul nu poate renunța nici la religie nici la iubire, suntem născuți cu așa ceva, cine nu simte aceste lucruri, are probleme grave, Bine zici, că nu ești un exemplu de urmat, pentru că nu ești nici măcar normal, greu să ajuți așa oameni ca tine!

| InuIo a răspuns:

Daca tie iti place acel baiat nu ar trebui sa renunti la el doar de dragul familiei tale dar ai putea fi dezamagita. Explicai prietenului tau care e situatia si daca te place cu adevarat va incerca sa te ajute sau macar sa fie de acord sa pastrati secretul. Sper ca te-am ajutat.

| ivancunemo a răspuns:

Fugi de acasa si iti vezi de viata ta da ai grija ia si niste bani cu tine o sa ai nevoie crede-ma funda?