| MariaMariaAndreea a întrebat:

As dori sa stiu daca la radiografia pulmonara si la computer-ul tomograf la plamani se vede ca fumez. Mentionez ca fumez de 2 ani, in jur de 8 tigari / zi. Multumesc! O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HoneyPot a răspuns:

Leziunile nu se vindeca atat de repede pe cat crezi tu. Poate daca te lasi acum de fumat se vindeca jumatate din ele pana in iunie. Altele pot fi cronice, vor fi semnele fumatului de pe plamani pe care le vei purta toata viata. Exista sanse sa nu ai leziuni vizibile sau chiar deloc. Daca ai leziuni, atunci la radiografie simpla sunt sanse de 10% sa nu se vada prea bine, dar la un CT facut cu substanta de contrast iti vede cam tot. Posibil sa ai calcifieri si tot felul de pete, poate boli bronsice asimptomatice, etc.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Noi ți-am mulțumi dacă ți-ai respecta sănătatea și ai renunța la fumat!
Nu se vede la radiografi că fumezi!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa te lasi de fumat, dar daca e ceva in neregula cu plamanii tai, nu ii poti pacali pe medici, e mai bine sa zici ca ai fumat/ori ca fumezi, altfel risti sa iti interogheze familia, asta in caz ca iti gaseste ceva la plamani.un medic specialist cunoaste daca fumezi in momentul care vede radiografia.
O seara frumoasa sa aihappy

| MariaMariaAndreea explică (pentru caramela):

Buna! Multumesc de raspuns! Deocamdata nu a aparut nicio problema din cauza fumatului, dar parintii mei s-au gandit ca ar fi bine daca ne-am face cu totii niste analize mai amanuntite, asta incluzand si o raza la plamani sau computer tomograf. Ei nu stiu ca fumez si nu as vrea sa-i dezamagesc. Sunt cosntienta ca ceea ce fac nu este in avantajul nimanui. De o saptamana am inceput sa fumez in jur de 4 tigari/zi si de aceea am intrebat daca va mai fi atat de vizibil la radiografie/computer tomograf.

| MariaMariaAndreea explică (pentru caramela):

Buna! Multumesc de raspuns si de sfat. Am pus aceasta intrebare, pentru ca parintii mei s-au gandit sa facem in iunie niste analize mai amanuntite, asta incluzand si o radiografie la plamani, iar ei nu stiu ca fumez. Probleme din cauza fumatului inca nu au aparut si sunt constienta ca nu-mi aduce niciun beneficiu acest viciu. De o saptamana am inceput sa fumez in jur de 4 tigari/zi, dar daca o sa fumez mai putin(in jur de 3 tigari/zi) exista sansa de a nu se vedea nimic la radiografie?

| HoneyPot a răspuns (pentru MariaMariaAndreea):

Leziunile nu se vindeca atat de repede pe cat crezi tu. Poate daca te lasi acum de fumat se vindeca jumatate din ele pana in iunie. Altele pot fi cronice, vor fi semnele fumatului de pe plamani pe care le vei purta toata viata. Exista sanse sa nu ai leziuni vizibile sau chiar deloc. Daca ai leziuni, atunci la radiografie simpla sunt sanse de 10% sa nu se vada prea bine, dar la un CT facut cu substanta de contrast iti vede cam tot. Posibil sa ai calcifieri si tot felul de pete, poate boli bronsice asimptomatice, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai plamanii afectati din cauza fumatului, se va vedea. Altfel, nu are ce sa se vada.

| DraudeS a răspuns:

Daca medicul vrea sa vada, vede.

Sanatate!

| HoneyPot a răspuns:

Se vad leziunile pulmonare. Daca ai leziuni pulmonare de la funat atunci fii sigura ca se vor vedea.

| MariaMariaAndreea explică:

Ce ar trebui sa fac sa "maschez" aceste leziuni/pete? Radiografia o voi face in iunie, dar am considerat ca este mai bine sa intreb din timp. Daca voi reduce numarul tigarilor, plamanii vor fi la fel de afectati?

| MariaMariaAndreea explică:

Va multumesc tuturor de sfaturi! Sa aveti o zi buna! Multa sanatate!