Întrebare recomandată | Anonymm13 a întrebat:

as dori un răspuns cat mai serios din partea persoanelor cunoscatoare. Mulțumesc. Acum sa încep. In urma cu 2 ani de zile am fost diangosticata cu un nodul la sânul stang (mentionez ca acum sunt in varsta de 17 ani), am luat tratamente, Femicur si multe vitamine, pentru ca s-a presupus a fi doar o simpla dereglare hormonala. Timp de 2 ani de zile mi-a recidivat cam de vreo 2-3 ori. Recent, am simtit o formatiune mai tare fata de restul sanului, am fost tot la doctora mea de la Fundeni care mi-a prescris acelasi tratament cu Femicur timp de 2 luni de zile, însă nu mi-a trecut, si tin sa mentionez ca am dureri insuportabile, abia mă misc, si mâinile abia le ridic. Acum o luna am fost la Parhon, si doctora de acolo mi-a prescris Matosynon, numai ca durerile tot persista iar nodulul îl simt tot acolo. Am facut si o ecografie si mi s-a spus ca ar fi vorba de mai multe chisturi, cel mai mare având 0, 4 mm. Eu cred ca ar fi vorba despre un nodul, este dur, nemobil si foarte dureros. Ce credeti ca este de facut? Sunt destul de speriată. Astept un răspuns cat mai rapid. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa cum descrii ai o boala care se numeste mastopatie (mastoza) fibrochistica. Chisturile pe care le descrie ecografia sunt foarte pline cu lichid, in tensiune, de aceea sunt dure. Uneori se rup, mai ales daca le manipulezi des, sau atunci cand ai dezechilibre hormonale si elibereaza lichidul din el in tesut ceea ce determina dureri.
Mastopatia fibro-chistica nu e cancer si nu are legatura cu cancerul, dar este o boala foarte suparatoare prin aparitia ciclica a durerilor si, uneori, a unor chisturi care deformeaza sanul. Nu este cazul sa te operezi, nu ti-ar face nici un bine, dar ar trebui sa iei tratament care sa-ti regleze dezechilibrele hormonale. Un tratament bun ar trebui sa-si arate efectele cam in 3-4 luni de administrare si sa te readuca intr-o stare de echlibru: fara dureri, fara noduli palpabili.

| Anonymm13 explică (pentru Brigaela):

Tocmai ca am incercat tot felul de tratamente, si niciunul nu este bun, niciunul nu-si face efectul, de aceea sunt speriata. Dureri tot sunt, iar noduli tot acolo ii simt, si sunt destul de mari din ce ii palpez eu. Nu inteleg de ce la ecografie mi-a zis ca am chisturi. Am citit pe net, si scria ca in cazul in care boala recidiveaza de mai multe ori, si exista dureri foarte mari si nu trece cu niciun tratament, atunci este nevoie de o interventie chirurgicala. De aici mi-a si venit ideea de operatie, si sunt destul de inspaimantata.

| Brigaela a răspuns (pentru Anonymm13):

Tratamentele isi fac efectul in timp, adica trebuie sa iei macar 3-4 luni inainte de a-l schimba si nu te vindeca de boala, ci diminueaza temporar durerile si chisturile. Boala ramane si durerile reapar.
Ceea ce simti tu ca fiind noduli sunt de fapt niste pungute pline cu lichid, aflate in tensiune. Tocmai de aceea sunt atat de tari, fiindca nu sunt alcatuite din tesut, ci e o punguta cu lichid.
Operatia nu este necesara, se foloseste atunci cand ea in sine pune probleme mai mici decat mastopatie. Daca ai dureri foarte mari, faci tratament corect si totusi in majoritatea timpului viata iti este serios afectata de aceste dureri, poti sa te gandesti la indepartarea sursei de dureri. Totusi, tu trebuie sa ramai in supravegherea aceluiasi medic macar 2 ani, timp in care sa faci tot ce iti spune acesta si abia daca dupa acesti 2 ani de tratament corect condus si urmat fara a-l schimba intempestiv, nu exista perioade lungi de ameliorare, abia atunci poti incepe sa te gandesti la operatie. Boala asta nu evolueaza spre nimic, in sensul ca nu este necesar sa te operezi ca sa eviti ceva, doar sa scapi de dureri daca ai epuizat toate caile. Tu ai luat un prim tratament care a a avut efect temporar, acum abia ai inceput un alt tratament, nu poti sti deocamdata daca va avea efect sau nu, fiindca ai luat prea putin (cam o luna doar). Fa RMN-ul indicat si continua tratamentul, ai rabdare, stiu ca nu e usor. Nu te mai palpa excesiv, iti agravezi durerile si iti inrautatesti evolutia spargand din chisturi. O palpare pe luna, la 2-4 zile de la terminarea menstruatiei este absolut suficienta, nu cauta chisturile in fiecare saptamana, fiindca iti faci rau singura.

| KodrutZ a răspuns:

Fii optimista si incearca sa maninci cit mai sanatos cu putinta. Ajuta oricum alimentatia sanatoasa, indiferent ce ai. A, si nu ii baga in seama pe crestinopatii care ma mir ca nu au aparut inca sa inceapa sa recomanade nu stiu ce rugaciuni si manastiri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Trebuie să faci exact ceea ce i ti spun medicii, si investigatiile pe care aceștia le consideră importante in depistarea cauzei, si punerea unui diagnostic corect si inceperea unui tratament adecvat, dar daca tu consideri că esti prea mică pentru a face tot felul de analize mamografii, atunci nimeni nu poate sa te ajute, dar nu crezi că esti prea mică penttru durerile pe care le suporti? Gîndeste te cum poti face să scapi de dureri, sa nu fie nimic grav si ascultă de doctori, trebuie să faci toate mamografiile sau ce te pun medicii specialisti să faci, gîndeste te că dacă nu esti de acord să le faci, atunci îngreunezi si munca lor in punerea diagnosticului si inceperii de urgență a tratamentului, multă sănătate dragă Adina, de unde esti?

| Anonymm13 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din Bucuresti, iti multumesc pentru raspunsul tau...

| IoanaPsy a răspuns:

Daca durerea persista si tratamentele nu dau rezultate, mergi la mai multi doctori pana gasesti pe cineva care poate sa te ajute. Intreaba daca ai nevoie de o biopsie - sa iti recolteze celule de acolo si sa vada care este natura lor. Nu intra in panica, dar mergi la medici pana iti vei rezolva problema. Sanatate multa!

| Anonymm13 explică (pentru IoanaPsy):

Durerea o am de câteva luni, si in legatura cu diagnosticul nici doctora mea nu stie, am fost la 2 doctori pana acum. M-a trimis sa fac un RMN, oare o fii ceva mai grav?

| IoanaPsy a răspuns (pentru Anonymm13):

Daca te-a trimis la RMN, ar fi bine sa mergi. Cu cat faci mai multe investigatii, cu atat doctorii vor putea pune un diagnostic corect si vor putea sa te trateze.

| MariuS88c a răspuns:

Daca durerea persista si tratamentele nu dau rezultate, mergi la mai multi doctori pana gasesti pe cineva care poate sa te ajute.

| georgi91 a răspuns:

Ar trebui sa mergi si la alti medici! Mamografie ai facut? Iti recomand cu drag pe dna doctor Viorica Dragomir de la policlinica Cetatea Histria (nu stiu daca ai auzit de aceasta policlina si daca ai auzit sunt sigura ca nu ai auzit numai lucruri bune, dar aceasta dna doctor este foarte priceputa si este foarte dedicata meseriei pe care o practica ). Iti pot da nr ei de tel, daca vrei

| Anonymm13 explică (pentru georgi91):

Iti multumesc frumos, dar mi se pare ca am o varsta destul de frageda pentru a face mamografie inca. Policlinica aceasta este in Bucuresti?

| Brigaela a răspuns (pentru Anonymm13):

Nu exista o varsta prea frageda pentru a face mamografie, dar in situatia unei mastopatii, mamografia ofera mai putine informatii decat RMN-ul (care nici nu iradiaza).

| georgi91 a răspuns (pentru Anonymm13):

Da, este in Drumul Taberei.

| silwiuandreie a răspuns:

Buna.
Sfatul meu pentru tine e sa dai fuguta cat mai repede la un doctor bun in domeniu, eventual informeaza-te pe internet pentru ca in stilul asta, cu "doctoritele" la care ai fost pana acum risti sa te trezesti cu cancer, fereasca dumnezeu.
Deci fa rost de bani si grabeste-te acum spre alt medic, nu e de joaca cu asta! Sa dea domnu sa te faci bine, deci cum spuneam, lasa medicii aia la care ai fost ca aia sunt niste terminati si orienteaza-te rapid spre un doctor bun, de prin capitala, nu e de joaca!
Pa, pa.

| Anonymm13 explică (pentru silwiuandreie):

Da, incep sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare. Durerile sunt persistente si foarte puternice, noaptea abia dorm. Abia imi gasesc o pozitie buna de dormit, nu stiu ce sa ma mai fac, sunt foarte speriata... Ma doare si atunci cand ma dezbrac si atunci cand ma imbrac. Chiar si cand imi fac dus, trebuie sa imi fac cu grija... As dori sa vorbesc cu tine si sa-mi mai dai cateva sfaturi.

| Anonymm13 explică (pentru silwiuandreie):

Si am uitat sa precizez, ca odata cu sanii ma doare foarte tare si axila... Oricum sunt niste dureri, nici nu stiu cum sa explic, nici sutien nu mai pot purta, de durere azi mi l-am dat jos la liceu. Nu mai stiu ce sa mai fac, sunt disperata!