| Marius99ful a întrebat:

As vrea sa aflu cum poti deveni nutritionist/dietician in Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu facultate, cu postiliceala sau cu un curs făcut de firme care vând la magazinele lor produse de nutriție. Apoi vei vinde produsele lor, la magazinele lor și vei da sfaturi de nutriție.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Da, in mod normal, daca s-ar face o lege care sa stea in picioare in toata tara, atunci ar mai disparea din toti neavenitii care se dau nutritionisti si nu au nici o scoala la baza, nimic. Si ar fi foarte bine pentru ca acum daca ati vazut toti actorii, toate vedetutele, in ghilimele vorbesc, toata lumea este nutritionist sau dietetician. Apar in mass-media si isi dau cu parerea asupra a orice sau pe internet abunda de asa ceva, ceea ce nu este normal. Trebuie sa ai o scoala de medicina la baza, nu se poate chiar asa." a declarat pentru Hotnews Camelia Olteanu, medic nutritionist.

https://www.google.com/amp/s/m.hotnews.ro/stire/20265337%3famp

| WhiteLife a răspuns:

Urmand o facultate de nutritie si dietetica, din cadrul universitatii de medicina. De obicei admiterea este din grile de biologie, clasele 9-10.