| sayWhaaat a întrebat:

Salut, am intrat si eu boboc la poli la ISB (specializarea IPA) anul asta si as vrea si eu sa stiu daca imi poate da cineva detalii cu privire la primul an mai ales happy.

De asemenea iarasi daca stie cineva, poti deveni nutritionist sau dietician din asta? E nevoie de vreun master sau curs in plus?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a profesa ca nutritionist si/sau dietician ai nevoie de studii medicale de licenta in specialitate (3 ani, 180 credite ECTS).

Pentru specializarea "ingineria produselor alimentare, vezi, in link, abilitatile, competentele si ocupatiile posibile pentru un absolvent al acestei specializari:http://www.uav.ro/......FIATPM.pdf

| sayWhaaat explică (pentru alessia5158):

Multumesc de ajutor, dar sunt lucruri pe care le stiam. Este o diferenta intre nutritionist, si medic nutritionist. Eu ma refeream la un curs de cateva luni gen cel oferit de masterclass.

In mintea mea exista o mare confuzie momentan in legatura dintre medic, nutritionist, si inginer in produsele alimentare, toti practic au expertiza in cam acelasi domeniu.

Am foarte multe intrebari de genul daca ma poate ajuta in vreun fel la angajare un astfel de curs alaturi de licenta de la facultatea mea, si nu stiu cui le pot adresa.

| alessia5158 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ceea te va ajuta f. mult la angajare si te va diferentia de "turma" absolventilor care se multumesc doar cu studii de licenta, este masterul! Un master bine ales( nicidecum un curs organizat de o oarecare firma!) iti asigura succesul pe piata muncii si te supraspecializeaza.

p.s. Referitor la confuzia despre care spui, domeniile nu sunt aceleasi! ---Medicina, inclusiv nutritia si dietetica tin de domeniul sanatatii iar ingineria produselor alimentare tine de domeniul industriei producatoare si/sau procesatoare de alimente.