| Armando_Marius_1990 a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti medici dermato-venerologici buni din Bucuresti. Cred ca am luat herpes genital. sunt disperat. Desi semne foarte suparatoare nu am avut (mancarimi usoare si o zona cu roseata dar fara vezicule) tin sa mentionez ca m-am dat cu rostopasca de la prima banuiala ca as avea herpes genital... adica de 2 zile. Am auzit ca echinaceea este ff buna in asa ceva, dar nu stiu cate pastile sa iau pe zi. Va rog sa-mi spuneti niste medici buni si sa ma ajutati cu niste sfaturi! Funda.
Sanatate multa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sex fara prezervativ cumva?

| Armando_Marius_1990 explică (pentru Violleta2022):

Am facut doar oral cu persoana respectiva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armando_Marius_1990):

Mergi la un cabinet de dermato venerice sa ti se dea niste analize de facut, pentru a se vedea cu ce ai fost contaminat.
Pe langa simptomele vizibile de herpes, poti fi contaminat cu mai multe boli venerice, care nu si-au facut inca aparitia pe piele, deci, este necesara o investigatie completa.
Din pacate, avand sex neprotejat, te-ai expus direct pericolului de infectarea cu boli venerice.
Testeaza-te si de hepatita C, clamidia, sifilis, sida! Astea isi fac aparitia mult mai tarziu si unele sunt mortale.

Nu am sa pricep vreodata, de ce te-ai expune cu buna stiinta unei contaminari atat de grave, cand costa atat de putin un prezervativ, pe care trebuie sa-l ai intotdeauna in buzunar, daca ai chef de sex.