| Sparkii a întrebat:

Buna ziua, astăzi mi-am ridicat diploma de asistent medical generalist, am terminat postliceala si din câte știu trebuie sa o înregistrez undeva sau ceva de genul. Eu am doar diploma si vreau sa știu daca ma pot angaja într-un spital daca nu o am înregistrată si o înregistrez in momentul in care obțin postul, daca se poate așa sau trebuie înainte. m sunat la OAMGMAMR și a spus sa ma uit pe site dar sunt o mulțime de chestii acolo și nu îmi dau seama, aștept un răspuns, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am gasit din prima:
DOCUMENTE NECESARE întocmirii dosarului de recunoaştere a diplomelor, a certificatelor şi a titlurilor de asistent medical generalist şi de moaşă:

Cerere de recunoaştere;
Copia documentului de cetăţenie- rezidenţă pe teritoriul României;
Documentul care atestă formarea în profesie/ Diploma de studii- tradusă în limba română şi legalizată- în original;
Foaia matricolă cu disciplinele studiate/ani de studiu/cu numărul de ore de teorie pentru fiecare disciplină şi numărul de ore de practică- tradusă în limba română şi legalizată- în original;
Un certificat de conformitate/certificat de experienţă profesională conform Directivei 2005/36/CE- eliberat de autoritatea competentă din statul in care au fost urmate studiile- tradus în limba română şi legalizat- în original;
Certificatul de status profesional curent eliberat de autoritatea competentă din statul in care au fost urmate studiile, tradus în limba română şi legalizat- în original;
Un certificat de sănătate fizică şi psihică.
Asigurare de malpraxis- valabilă pe teritoriul României.
DOSARELE PRIVIND RECUNOAȘTEREA TITLURILOR DE ASISTENT MEDICAL GENERALIST SE VOR DEPUNE LA MINISTERUL SĂNĂTĂȚII http://www.ms.ro/? pag=64

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim nici noi, mergi cu actele la spitalul unde ai vrea sa te angajezi si discuti cu ei.