| Cybe3r a întrebat:

Bună ziua, cam ce preț ar avea un aparat dentar metalic plus serviciul medical la o persoana de 17 ani dacă are asigurare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

Un aparat dentar poate să înceapă de la 1000€ și să ajungă chiar și la 1800€ în funcție de medic și tipul aparatului. La suma pe care o stabiliți se pot adăuga și costuri suplimentare dacă ai măsele cariate, ai nevoie de extracții dentare sau aparate care să creeze loc între dinți ca aceștia sa se poată îndrepta și bineînțeles radiografii și măsurători cefalometrice.

3 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Poti sa ai ce asigurare vrei tu, ca aparat metalic la reducere nu primesti xD
Cu asigurare primesti gratis aparat mobil, dar aparatul metalic e 1800 de lei pe o arcada(sus, sau jos) si controlul lunar e de 50-60 de lei, depinde de ortodont.
Suma totala variaza in functie de perioada in care trebuie sa porti aparatul.

| Dom1 a răspuns:

Nu te încadrezi la asigurare pentru aparat dentar, 1500€

| IvyOlivia a răspuns:

Prețul aparatului dentar variază de la ortodond la ortodont. Nu contează dacă ai asigurare. Eu pe aparatul meu dentar am dat în total 3000 de lei ( 1500 de lei o arcadă ), iar controlul lunar a costat 50 de lei ( și aici diferă de la ortodont la ortodont ). Cel mai bine ar fi să te duci la un ortodont și să îți spună exact câți bani să plătești. Poți să plătești și în rate.