| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Cum pot calcula kcal dintr-un produs? De exemplu pe spate scrie la 100g produs avem 64 kcal, însă produsul are 320g, spre exemplu. Cum calculez pentru 320g kcal? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin "regula de 3 simplu", invatata la aritmetica elementara.

| Frank51 a răspuns:

64*3. 2=204

| haileewatson a răspuns:

Ai 20 de ani si nu stii sa faci o inmultire de clasa a 4-a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai de capul meu

| Adinutzzaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-as ruga sa nu te mai aolesti atât. Dacă te deranjează întrebarea, treci peste și nu te mai manifesta in felul acesta. Fiecare învață, NU se naște învățat, domnule Nostradamus. Așa ca, țineți deșteptăciunea pentru tine si iesi de pe întrebarea mea.

| anonim_4396 explică (pentru Adinutzzaa):

Da fiecare invata. Asta se invata in clasa a 4 a.

Daca ai trecut de clasa a 4 a, e grav.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Tot tu ai clanta mare? Este un calcul foarte simplu. Ai 204 calorii. Jalnic!

| NunuNini a răspuns (pentru Adinutzzaa):

" Fiecare învață, NU se naște învățat"
CORECT! Tu de ce nu ai invatat in scoala? Ca s-a predat.

| NunuNini a răspuns:

Inca nu ai facut regula de trei simpla?
In ce clasa ai ajuns?

| SharpEagle a răspuns:

Adinuta, daca ti se pare grea regula de 3...simpla si poate ca n-o intelegi si ai aplica-o mecanic, incearca sa gandesti putin logic, la bunul simt.
Anume, daca in 100g ai 64 kcal, iti pui intrebarea cate calorii vei avea intr-un gram, nu? Si ce faci? Pai, imparti 64 la 100 si vei avea un raport de genul kcal per gram (kcal/g). Rezultatul va fi 0.64 kcal per gram.
Daca nu intelegi substratul acestei impartiri, gandeste-l printr-o analogie: stii ca la 100 de persoane li se distribuie 64 de pani si te intereseaza cat mananca o persoana; sa sa gasesti raspunsul, trebuie sa imparti 64 de paini la 100 de persoana si sa vezi cata paine revine unei persoane...

Acum, stiind deja cate kcal sunt intr-un gram, te intereseaza cate kcal sunt in 320g, nu? Pai, inmultesti cate sunt intr-un gram cu 320 grame.
Rezultatul este 320 g * (0.64 kcal/g) = 204.8 kcal.

| Gheorghe048 a răspuns:

Salut!
Trebuie sa inmultesti 3.2 cu 64
100g...64
320g...x => x = 320 * 64 / 100 sau 3.2 * 64