| vulpitaa18 a întrebat:

daca m-a muscat un caine dar nu atat de grav ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

@cristidinbucuresti
Nu era cumva vaccin anti-rabic? anti-tetanos e pentru altceva, oricum nu ceva ce transmite cainele sau vulpea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vaccinul anti tetanos.

| DarthNiger a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Anti rabic poate, ca tetanos e pentru taieturi in rugina.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Veterinarii folosesc betadină atunci când se întâmplă să fie muscati de micii pacienți mai agresivi din fire.
Speli rana cu sapun, clatești bine si pui betadina (nu se pune spirt pe răni deschise).

Dacă te doare sau se inroseste du-te la urgenta sa iti faca vaccin.

| Digikey a răspuns:

Cainele a patit ceva?

| gabicoo a răspuns (pentru Digikey):

Lui vulpitaa18 i-a mușcat - mâinile /
Și a murit de rabie - câinele!
Scuze dar altă rimă n-am găsit!

| DarthNiger a răspuns:

Daca nu era turbat cainele atunci nu o sa patesti nimic.

| MValentin a răspuns:

Depinde de gravitatea muscaturii si/sau daca câinele parea turbat. Pentru inceput mergi acasa speli cu apa calduta rana si apoi cu un servetel îmbibat cu spirt medicinal tamponezi rana. Apoi iei aspirina sau paracetamol sau algocalmin, pisezi o pastila si pulberea o pui deasupra sa reduca eventualele inflamatii.

| RafaellaElla a răspuns:

Daca nu este vaccinat, ar trebui sa te duci la un medic.