| SaveTheNature a întrebat:

De aproximativ 2 ani am nasul infundat. Uneori folosesc picaturi -dar nu tot timpul ca nu as vrea sa ajung dependent de ele.
Nu am secretii nazale (nu imi curge nasul) si nici nu stranut, si nu ma mananca nasul.
Deci muzoacasa nazala e mai degraba uscata.
Am fost la 2 ORL-isti si nu m-i s-a pus un diagnostic clar.(unul mi-a zis ca nu se pune problema de vreo operatie, altul a zis ca DA- cauterizare sau ceva de genul).
Un lucru e clar insa NU as vrea sa fac vreo operatie.-sunt sanse ca situatia sa se inrautateasca, si in plus nu cred ca as face fata sa respir numai pe gura saptamani intregi.
Asadar vreau sa va intreb daca exista vreo metoda alternativa care a dat rezultate la cineva -ORICE!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ai sinuzita, deviatie de sept sau polipi. Ma mir cum de doctorii nu au observat lucrul asta. Incearca sa te mai duci la un al treilea doctor. Insa daca ai deviatie de sept sau polipi este posibil sa fie nevoie de o interventie chirurgicala.

| SaveTheNature explică (pentru OoBunnyoO):

Naspa sad foarte naspa. Nu stiu cat as rezista sa respir numai pe gura.
Cred ca as avea atacuri de panica.

6 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Mi-ai atras atenţia cu partea asta: "De aproximativ 2 ani am nasul infundat.". Deci, stai că nu înţeleg. De vreo doi ani ai nasul înfundat non-stop?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu cumva suferi tu de vegetatii adenoide(poilipi?)
Cand dormi, cum dormi, respiri normal sau mai mult cu gura deschisa, intredeschisa?
Eu as spune sa mergi la un medic specialist undeva, s-ar putea sa fie polipi sau alte cauze.
Te pup!

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Buna. Am fost la un ORL -ist destul de bun. Si mi-a recomandat sa tin tratament cu Avamis (spray nazal_ care da imunitate mucoasei nazale +Aerius (niste pastiel antialergice). Cand ma dau cu spray nazal de desfundat nasul precum bixtonim sau chestii din astea, nasul se desfunda. Daca as avea polipi, probabil nu s-ar desfunda.
Nopatea dorm cu gura intredeschisa. De fapt daca am grija sa dau cu spray dorm cu ea inchisa.
Din cate am inteles de pe la farmacisti, de rinita alergica (cam asta ar fi diagnosticul ) si am inteles ca nu voi scapa niciodata de aceasta problema. Nu imi curge nasul, si stranud din cand in cand. Deci o fi rinita uscata. Eu n-am inteles prea multe de la medicii specialisti.

| cooldreams a răspuns:

Si eu am problema asta, dar nici prin cap nu-mi trece sa merg la medic si sa ma mai si operez!
Probabil e din cauza ca pur si simplu ai mucoasa uscata. Asta se intampla daca aerul din casa e prea uscat. Incearca sa pui undeva, pe calorifer de exemplu, un vas cu apa. Apa o sa se evaporeze si o sa umezeasca aerului, iar mucoasa nazala n-ar trebui sa se mai usuce. Ai grija insa ca vasul sa fie curat. Schimba apa si spala-l din cand in cand, altfel exista sanse sa se mucegaiasca.
De asemena, corpul are nevoie de aer curat, asa ca e important sa iesi zilnic afara, cand e frumos, si sa faci miscare. Poti merge la plimbare in parc sau - de ce nu? - la un picnic sau o partida de pescuit (ce-ti place tie cel mai mult sa faci in aer liber). Aerul curat ar trebui sa-ti desfunde nasul, mai ales daca e sarat, cum e la mare.
Poti folosi si picaturi, dar numai in ultimul caz (cel mai bine intrebi farmacistul sau medicul ce iti recomanda). Daca observe ca situatia nu se imbunatateste, atunci nu ai de ales, va trebui sa faci ce-ti zice ORL-istul. Succes!

| bunelutu a răspuns:

Du-te la o clinica privata chiar daca platesti mai mult ai doctori buni care te rezolva