| dinamovistul19 a întrebat:

Salutare, stiti niste medicamente care se iau de alergii, ceva, claritine, Aseara jucadu-ma la calculator tarziu in caldura am observat la mana dreapta la incheietura niste zgrabunte mici rosii, este o urma mica unde sunt cam cat 2 degete, cu zgrabunte mici rosii, umflate parca ca o arsura. Mentionez ca am mancat si un pachet de guma mentolata si cateva ciocolatele si am baut 2 pahare de suc, ca doar mno. ma jucam.big grin.
Zic ca este o alergie ceva pentru ca varsatul de vant este mai altfel si nu am iesit mai deloc afara.
Ma mananca si ustura usor. Dar ma abtin sa le ating.
M-am uns cu o crema care cica amelioreaza astea... dar nu a prea facut nimic.
Vreau sa-mi cumpar un Claritine pentru ca mi-au spus mai multi ca isi face treaba.
Ce spuneti ce poate fii?, ce medicamente sa iau? (Nu cred ca este asa grav incat sa merg speriat sa vizitez un doctor.:-J)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Degeaba iti cumperi Claritine. Multi oameni fac aceasta confuzie, cu alergia si ce ai tu. Alergia care se trateaza cu Claritine se refera strict la stranut, ochi care curg si senzatia de sufocare, cauzata de polen, praf sau diferiti factori. Ce ai tu seamana cu o micoza, care trebuie tratata de un dermatolog.

| dinamovistul19 explică:

Am cumparat claritine de la farmacie, 5 pastilute pentru 5 zile le-am luat si mi-a trecut! (era alergie la dulciuri)

| Thekeyisme a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la farmacie si sa o intrebi pe farmacista daca bubele sunt de la o alergie (ea va sti daca e altceva). Daca spune ca e alergie sigur iti va da claritine. Ia cateva zile si vezi ce se intampla. Daca se agraveaza mergi urgent la un medic. Daca farmacista iti spune ca nu e alergie si ca e altceva sau nu stie ce sa iti zica si e in dubii mai bine mergi la un doctor, el va sti ce e mai bine. Insa, daca tu spui ca ai doar cateva bubite pe mana ai putea lua claritine cateva zile si vezi daca bubele incep sa dispara. Multa sanatate!