| AndreeaSexoasa69 a întrebat:

De cam o luna jumate am dureri de noada fundului ( coccisul ), deabeaa ma asez pe scaun de abia imi gasesc pozitia, cand stau in picioare nu pot sa stau dreapta de la coccis ma doare pana la jumatatea coloanei, nici sa dorm nu pot ca ma doare rau! Orice sfat e bun venit!
Am 15 ani si char e naspa sa am asa dureri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meow230 a răspuns:

Hei.Coccidodinia apare mai adesea, dupa o lunga sedere in masina, in tren, la birou; uneori după o cadere pe fese. Alte situatii sunt existenta unui chist pilonidal, fractura de coccis, contact sexual in anus, traumatism la biciclisti.
Ar fi bine sa apelezi la un medic reumatolog, sau ortoped, ce poate indica investigatii precum o radiografie a zonei sacro-coccigiene, eventual un RMN pentru vizualizarea tesuturilor moi din jurul coloanei sacro-coccigiene. Se poate apela la un tratament antialgic, antiinflamator nonsteroidian...

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi cu unul din parinti la medicul de familie! Nu te poate ajuta nimeni aici. Trebuie radiografie sau o analiza vizuala.

| ErlicEdward1900 a răspuns:

Fugi la doctor! Nu-ti fie rusine, este pentru sanatatea ta! Doctorul sigur va stii ce se intampla si o sa-ti dea tratamentul happy