| Seulbi a întrebat:

Bună ziua!
De câteva zile mă confrunt cu un simptom foarte ciudat. La început nu era atât de evident, așa că nu i-am dat importanță, dar deja devine foarte deranjant.

Acest simptom este un fel de stare, nu știu cum să explic. Simt constant, în zona gâtului, de parcă mă sufoc și îmi vine să tușesc ca să scap de acea stare. Pe deasupra, din când în când, am și dureri în zona gâtului, mai mult ca o strânsoarea sau de parcă mi-ar apăsa ceva pe trahee (presupun?) și de parcă s-a îngustat gâtul pe interior. Am și nasul înfundat, dar nu cu mucus, ci pur și simplu simt că intră foarte puțin aer pe nări. De asemenea, înghițirea este puțin mai grea și simt că înghit ceva, nu doar salivă.
Am și tuse din când în când.

Să fie astea simptome de la acea rinofaringită?
Mulțumesc!

P.S. Voi merge din nou la control la ORL, acum caut doar o părere orientativă până voi ajunge acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O raceala, care - netratata - face complicatii.
Mergi la ORL!

| Seulbi explică (pentru Bula):

Aș putea lua ceva, preventiv, ca să nu dau în acele complicații până atunci?
Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Bula a răspuns (pentru Seulbi):

Inhalatii si gargara cu ceai de musetel foarte sarat (saturat).
Intai faci 20-30 minute inhalatie, dupa care faci si 20-30 randuri de gargara, cu acelasi solutie.

| Seulbi explică (pentru Bula):

Mulţumesc mult, voi încerca! ♥

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic stie dupa ce te consultă, noi in niciun caz nu stim.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic ca noi nu putem sti ce ai tu.
Simptomele sunt de la mai mult probleme, asdar ai musai nevoie de un medic specialist, sa-ti faca investigatii ca sa-ti dea tratament adecvat.
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa gasesti un raspuns nici la orl din pacate. Crede-ma pe mine cand iti spun ca este covid, din cauza tusei si faptul ca ai sinusurile congestive, normal la o faringita bacteriana nu tusesti. Un test rapid nu mai gaseste covidul.

| Seulbi explică (pentru anonim_4396):

Nu am tuse constant. Se întâmplă foarte rar, mai mult când am senzația aia de apăsare în gât... E o senzație foarte ciudată și deranjantă, uneori parcă e de la inimă sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiroidita hashimoto este o boala autoimuna a glandei tiroide, tratamentul nu poate întotdeauna sa tina sub control total o boala autoimuna, care e destul de serioasa.
Mergi la ORL sa verifice dacă nu ai probleme la gat sau urechi

| Maraa345 a răspuns:

Fa-ti analizele pentru tiroida. Sanatate

| Seulbi explică (pentru Maraa345):

Am tiroidită Hashimoto cu tiroidism, sunt cu analizele la zi și totul e în regulă cu ea (iau tratament și este totul în parametri normali). Mulțumesc!

| Maraa345 a răspuns (pentru Seulbi):

Am inteles, de asta se explica si simptomele pe care le ai.

| Seulbi explică (pentru Maraa345):

Păi, nu ar trebui să le am, dacă glanda este sub control, cu tratament, și analizele sunt bune, nu? thinking

| Seulbi explică (pentru Seulbi):

Era hipotiroidism*, probabil autocorectorul laughing)

| Maraa345 a răspuns (pentru Seulbi):

Normal nu, doar ca te poti simti asa si de la tratament, de la pastile.

| MISLO a răspuns:

Fumezi? Fumatul mai da asa simptome. Se numește Hărhăială.

| Seulbi explică (pentru MISLO):

Nu, nu fumez nimic și nici nu stau în preajma fumătorilor, pentru că mă deranjează fumul?

| Seulbi explică (pentru Seulbi):

Era un emoticon acolo, de aceea au apărut "?" laughing

| MISLO a răspuns (pentru Seulbi):

Du-te liniștită la ORL pentru ca urechile au legătură cu gâtul. Poate ce simți in gat e de la urechi

| Seulbi explică:

Încă ceva de menționat, nu știu dacă are relevanță: mă dor și urechile din când în când, pe interior, și iar fața, iar ochii mă ard de parcă aș avea febră, dar temperatura este 37.6.

Mi-am făcut recent câteva analize, acestea apar anormale:

Concentratie medie Hb/eritrocit - 31.63 g/dLE
Fier seric - 32 µg/dL
Fibrinogen - 561 mg/dL
VSH (1h) - 30 mm/h
Proteina C reactivă - 1.04 mg/dL

Mulțumesc!