| Jigokunokishi a întrebat:

De cateva zile simt o usturime in canalul urinar. Uneori ma ia pur si simpu,nefacand nimic, alteori cand urinez. Poate fi de la raceala sau ceva asemenator? Astept opiniile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce astepti opiniile noastre? crezi ca au vreo valoarein fata opiniei unui medic?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie vorba de o infecţie urinară, sau de litiază renală/urinară ( nisip la rinichi ).
Ori, chiar o infecţie genitală sad

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!
Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Cel mai proabil ai o infectie urinara. De obicei nu trec de la sine. Mergi sa discuti cu doctorul tau de familie, te va trimite la analize, nu ai decat de dat un esantion de urina si ti se va prescribe un antibiotic.

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns:

Avand in vedere ca usturimea apare si atunci cand nu se realizeaza mictiunea, personal consider ca litiaza iese din calcul. Cel mai probabil o infectie urinara joasa tratabila cu antibiotice. Mergi la doctor pentru un consult!

| Hello12345 a răspuns:

Este mai mult ca sigur o infectie urinara. Ia Zinnat sau Nolicin, o pastila la 12 ore. Si daca nu iti trece ia supozitoare Clafen.