| Vladescape a întrebat:

Buna ziua, de cateva zile simt un disconfort prin zona lombara si simt ca merg mai ciudat. M-am uitat in oglinda si am o lordoza usoara.
Sunt baiat, am 12 ani, 1.83 si 71 de kg. M-am dezvoltat mai repede. Fac doar karate, sport actual si mai gasesc antrenamente scurte de pe net sa ma tin in forma. Cam in cat timp se poate remedia aceasta problema si cum? Ea nu prea se observă daca am haine, insa problema este ca simt un disconfort si merg mai ciudat. Am căutat pe internet despre ea si m-am documentat dar nu am gasit exact ce caut. Explicatii neclare. E explicat in mare dar nu ceva dupa care pot sa ma iau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

E super ca la 12 ani te poti diagnistica singur cu lordoza. big grin
Medicii cu 11 ani de studii au nevoie de radiografii de tot felul pentru a derermina asta...
Dar, poate esti tu un copil mai precoce.

Pot fi multe lucruri de la leziuni in urma antrenamentelor realizate incorect ori de la sportul practicat, pana la probleme fiziologice ale coloanei sau procese inflamatorii, chiar si faptul ca te-ai dezvoltat mult mai rapid decar ar fi trebuit (aici ar trebui sa se vada si glanda hipofiza).
Fiind vorba de coloana vertebrala, indiferent de ce ar putea sa fie, ar trebui sa vorbesti cu parintii tai si sa mergeti la medic pentru ca se poate agrava rapid astfel incat sa nu se mai poata face nimic la un moment dat.
Asa ca, lasa Google ca daca te iei dupa ce scrie acolo, mori in 3 zile si mergi la medic astfel incat sa primesti diagnosticul si indrumarile corecte pentru a indrepta situatia.

Multa sanatate!

| Vladescape explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult, o sa vorbesc si cu parintii. Pana atunci, o sa mai fac exerciții care ar putea sa ajute la remedierea lordozei si la intarirea muschilor abdominali si fesieri(parca asa erau). Probabil ai dreptate, de la sarituri fara o amortizare buna, de la exercitiile pentru flexibilitatea coloanei sau de la postura pe scaun la calculator am patit așa ceva. Multa sanatate.

| Floridori a răspuns (pentru Vladescape):

Sfatul meu ar fi sa nu mai faci exercitii de pe net pentru ca nu stii care este problema si ai putea inrautati situatia.
Vorbeste cu parintii, explica-le ca simti acest disconfort si ca vrei sa mergi la medic.Acesta iti va face recomandarile necesare.De regula, se recomanda sistarea activitatilor fizice o perioada.

| Vladescape explică (pentru Floridori):

Discomfortul am inceput sa l simt acum recent. Facusem o mica pauza dar m-am reapucat. Tin minte ca am avut o cazatura nasoala in picioare. Dar stiu cam ce exerciții sa fac, sunt bune. Vad eu, mersi.

| Floridori a răspuns (pentru Vladescape):

Generatia "stiu eu mai bine ca am vazut pe Google". big grin
Ok, succes!

| Vladescape explică (pentru Floridori):

Totusi cam in cat timp se remediaza?

| Floridori a răspuns (pentru Vladescape):

Pai depinde de problema.E posibil sa se remedieze in cateva saptamani, luni, niciodata...
Daca nu stii mai intai problema si un medic specialist nu iti pune un diagnostic, nu stii nici cum sa tratezi, nici cat timp dureaza pana se reface.
Dar daca este o problema simpla care necesita sistarea efortului fizic, iar tu fortezi si faci totusi exercitii si sport, exista sansa sa complici problema.La fel daca este ceva mai serios, poti complica daca faci exercitiile care solicita in mod incorect acea zona care deja sustine o anumita greutate si pe care se pune o presiune destul de mare.
De aceea, cel mai intelept ar fi sa mergi la medic.Este vorba despre coloana vertebrala, nu despre un cos sau matreata...

| Vladescape explică (pentru Floridori):

Mersi. O sa vad. Poate a fost doar o accidentare, o sa fac o pauza sa vad daca o sa fie mai bine.

| Floridori a răspuns (pentru Vladescape):

Sper sa fie ceva simplu si sa se rezolve rapid.
Ai grija de tine si multa sanatate!