| alexandrumarcu32 a întrebat:

De cativa ani am o problema cu stresul si tensiunea mai ales cand vine vorba de obtinerea unei note la scoala, sunt in clasa a x-a pe mate-info. De fiecare data cand dau teza, lucrare etc. am un grad foarte ridicat de stres, si inima imi bate neasteptat de rapid, parca ar urma sa se intample ceva...nu imi dau seama de ce se intampla asta, singura mea explicatie fiind una singura: si tata si mama lui, adica bunica, au probleme cu inima si cu tensiunea in general. Ce sa fac sa ameliorez aceasta problema? Rare ori sunt mai lejer, mai putin stresat, si atunci reusesc sa obtin note mai mari, da in rest, este rau pentru mine. Ce se intampla?

PStongueroblema este ca in majoritatea cazurilor cand iau de exemplu note sub 7 aleg sa nu le spun parintilor mei, chiar daca acestia nu fac altceva decat sa fie dezamagiti, ceea ce pe mine ma deranjeaza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„... Rare_ori sunt mai lejer, mai putin stresat, si atunci reusesc sa obtin note mai mari..."
===
Practic, ți-ai răspuns singur. Dar probabil că nu vezi pădurea din pricina copacilor. tongue
Știi de ce ești mai lejer, mai puțin stresat uneori? Pentru că știi că la materia respectivă ești (foarte) bine pregătit, și orice subiect ai primi, ești sigur că-l duci cu bine la capăt. Și e și firesc să iei note mai mari, dacă tot ești bine pregătit, nu?!?
Dar la materiile unde ai lacune, sau chestii neînțelese ori mai rău - neînvățate, e la fel de firesc să ai un morcov în kwr și să țâțâie chiloții pe tine de teamă. „dacă-mi pică xxxx și habar n-am ce să scriu?" Vezi? singur îți creezi stresul!
Pune mâna, învață cât de cât bine la tot și scapi. O alternativă ar fi să iei un calmant ușor înaintea tezelor, dar e o armă cu două tăișuri: poate crea dependență și poate inhiba nu doar teama, ci și judecata, așa că degeaba ești calm, dacă nu mai știi să rezolvi probleme pe care le-ai putea rezolva, de n-ai fi luat pastile. Oricum, astea doar la prescripția unui medic se pot lua, dar sincer nu cred că e cazul să mergi până la asta.

| TopZece a răspuns:

Poti incerca unele metode de a combate stresul mentionate aici
http://topzece.com/sanatate/top-10-metode-anti-stres/

Numarul 3 cred ca se aplica destul de bine la situatia ta.