| Ema1234 a întrebat:

Am luat un 9 in teza de la romana, singura din clasa pentru ca ceilalti au luat note sub 9 chiar si 4oh go on Problema este ca, eu am note mari. Sunt clasa a VI-a si in catalog nu am decat doi de 8 restul 9 si 10, deci va dati seama. Parintii mei sunt extraordinari dar sunt dezamagiti pentru ca am cele mai bune conditii iar acum am luat 6 in teza la MATE! Problema e ca s-a luat si 7( 2 fete)...restul numai de la 6 in jos::-s. A fost EXTREM DE GREU!(aproape imposibil) si sunt foarte dezamagitasad Ma simt asa proasta. Spuneti-mi si mie ce pot face sa ma simt mai bine. Poate ca daca aud povestile voastre, ma voi simti mai bine...crying( Pentru ca note nu se mai dau, deci voi ramane cu aceeasi nota!sad Ma simt disperata, oare am motive? Si spuneti-mi daca aceasta nota in teza imi va afecta media generala:-s
Multumesc frumos anticipat! Va promit ca dau funda, v-as da la toti dar nu se poatesad:*

Răspuns Câştigător
| CrazYDroP a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa nu te consumi bine,nici sa fii indiferenta, sa nu-ti pese dar, nu are rost sa pui la suflet atatea chestii.De exemplu eu in clasa a VI-a am luat 9, 60 la romana si la mate am luat 7 cryingsi mie mi-a parut dar, ce sa fac big grin asta este.O parte din mine era fericita ca a luat un 7 (nu 6, 5, 4,3,2 cum au luat altii din clasa I don't want to see ).
Asa ca si tu fii fericita ca ai luat 6! Eu am o colega in clasa care daca ia 5 incepe sa urle de fericirerolling on the floor.
Sper ca te-am ajutat:*(si pe mine ma ajuta sa aud intamplari asemanatoare cu a ta fiindca ma ajuta sentimental big grin).

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă Madu, ai luat matale 9 în teza la română, dar în acest text de doar 15 rînduri eu am descoperit vreo 7-8 greşeli de ortografie.
Majoritatea se referă la plasarea virgulelor. Uneori, unde trebuie nu o pui iar unde nu trebuie o pui.
Apoi...în textul "...vă da-ţi seama", acest "da-ţi " se scrie legat. Deci, corect este "daţi".
În textele literare ( cînd povesteşti, de exemplu) numeralele se scriu cu litere şi nu cu cifre, decît numai atunci cînd ele reprezintă chiar cifre. Cînd vorbeşti de note este cumva acceptabil, dar cînd spui 2 fete de-acum nu mai sună româneşte. Corect este "două fete".
Expresia " Sunt clasa a VI-a" este neliterară. Corecte este " sunt în clasa a VI-a"
Este un muntenism care s-a generalizat în limba vorbită de şcolarii de prin toată ţara, acum, în aceste vremuri.
Mă mir că nu ai spus " sunt p-a şeasea".
Dacă în 15 rînduri eu am depistat 7 greşeli de limbă românească, mă întreb cîte ai fi putut să ai într-o teză de vreo 3 - 4 pagini?
Nu vreau să fiu rău dar înclin să cred că acel 9 de la teză a fost o notă cam mare.

| madoarennouazecisinoua a răspuns (pentru corolav):

Aa....scuza-ma, dar din cate stiu eu "randuri" nu se scrie asa.

| corolav a răspuns (pentru madoarennouazecisinoua):

Domnișoară, acum aproape 60 de ani, cînd am mers eu la școală, așa am învățat să scriu, „rînduri" și nu „randuri".
Că s-au găsit acum vreo 15 ani în urmă cîțiva cretini să schimbe scriitura limbii române, asta nu mă obligă și pe mine să fiu la fel de „tîmpit" ca aceia.
Dacă profa de mate ți-a spus că e bine așa cum ai scris matale, așa cu greșeli, să știi că e mai proastă ca o școlăriță.
Îmi spui că ești un copil și mă asiguri că ai și multă experiență.
Aici m-ai convins!
Să fii sănătoasă!

| Ema1234 explică (pentru corolav):

O sa fie don'soara. Desi ma indoiesc ca ai60 de ani. Eh...Asta ehappy Te-ai "luat" de tipa de sus pentru ca ti-a atras atentia dar nu te-ai luat de mie ca ti-am spus adevarul? ...Hm..thinkingbig grin

| blueangel99 a răspuns:

Nota de la teză contează foarte mult pentru o medie.
M-ai rugat să îţi spun o poveste, eu dau una argumentativă:
În clasa a-5-a, aveam 9, 9 şi 10 la română. Eu vroiam să o scot cu 10 la capăt, şi am reuşit, am luat 9, 6 la teză.
Ok, cât despre tine. Încearcă să foloseşti gândirea pozitivă. Pentru a fi în echilibru, trebuie să ai mintea şi sufletul împăcate.
Gândeşte-te la următoarele:
1."Asta e. Nota e notă. Contează de fapt ce ştii." Deci, îţi mai trebuie exerciţiu.
2. "Asta a fost. E trecut. Viitorul e în faţă. Nu e un capăt de ţară că am luat 6 la mate"
Îţi poţi calcula media :
1) Media notelor din oral se înmulţeşte cu 3
2) Se adună cu teza
3) Se împarte totul la 4

Deci, eu îţi mai zic: Fruntea sus! \dancing
Contează ce va urma acum.

Baftă!

| ladyMillion a răspuns:

Heybatting eyelashesmai fatuca ia-o usorbatting eyelashesai tu o perioada acum in care chiar esti preocupata de notele tale, inveti si iti dai interesul pentru ca asta este unica ta responsabilitate la varsta pe care o aibatting eyelasheslasa stresul ca nu rezolvi nimic cu elbatting eyelashestezele din clasa a 5-a si a 6-a nu conteaza, la media generala se iau in considerare doar tezele din clasele 7, 8; sau testarile unice; deci nu-i asa de rau...parintii tai sunt dezamagiti pentru ca sunt obisnuiti ca tu sa iei mereu note mari,insa este posibil sa urmeze o perioada(adolescenta)in care nu vei mai fi asa preocupata de note(dar asta depinde doar de tine)vor aparea baietii,distractie si tot felul de abateri de la invatatura; daca vei avea caracterul suficient de tare sa rezisti acestor tentatii te vei tine in continuare de invatatura,insa in caz contrar vei scadea putin sau mai mult,lucru cu care se vor obisnui si paintii tai(la inceput iti vor scoate putin ochii dar mai incolo va fi totul ok)Nu e chiar asa de rau daca mai iei din cand in cand si cate o nota proasta, adica cand vei fi mai mare iti vei aduce aminte si de notele proaste din tinerete si vei rade, luandu-le tot ca pe niste amintiri frumoase; pana la urma urmei in ziua de azilaughing)nu-i elev care sa nu fi luat in toti cei 8 ani macar o nota proasta.Eu de exemplu am avut in generala si 4, 50 la teza la mate,eram plantacrying((si multe alte note mici, dar intr-a opta am facut meditatii la met si am luat 9, 40 in testare si am intrat lu unul din cele mai bune licee, chiar daca nota de la teza din clasa a 7-a mi-a scazut cu mult media generala...Ideea e ca daca acum nu prea intelegi matematica ar fi bine sa faci meditatii,sa le spui alor tai ca ai nevoie,altfel risti sa mergi mai departe tot mai confuza,iar neclaritatile tale la matematica se vor acumula putin cate putin,si apoi va fi greu sa recuperezi ce-ai pierdut; daca acum intelegi, daca acum iti va explica cineva asa cum trebuie iti va fi mult mai usorbatting eyelashes
Si stai linistitalaughing)ca si eu am luat semestrul asta de-a note proaste (3, 4,4, 6,6,6,7...etc)si parintii mei sunt dezamagiti de mine, dar s-au obisnuit si stiu ca imi dau mereu silinta sa-mi corectez noteletongue

| vladvlad23 a răspuns:

Nu te supara. Sa-ti zic o poveste ce ne-a zis-o profesoara noastra din liceu. Ea a avut intr-o zi in prima ora matematica si a intarziat si a intrebat-o ceva si a zis bine numai ca a inversat ceva parca in loc de x, y sau ceva de genu si i-a pus 2, Apoi a mai avut o ora in ziua urmatoare si avea ciuda ca ii pusese ieri 2 si era agitata si a intrebat-o profesorul :
-Ce ai mai?
-Pai na de ce mi-ati pus 2 pentru ca am inversat astea?
-A esti nervoasa de la asta? Iti mai pun un 2.
Dupa aia a 3-a zi a scos-o la tabla si ea nu invatase lectia ca a zis ca nu o asculta daca si asa are 2 de 2 si a ascultat-o si i-a mai pus un 2.
Si asa a luat 3 de 2 in 3 zile. Dar a luat 10 in teza si i-a iesit media 6. Acuma e profesoara de informatica si de tehnologie. Daca da peste raspunsul asta sper sa nu se supere ca am publicat povestea.

| aumih16 a răspuns:

Pai si de ce te plangi! e chiar bine! adica altii chiar ar vrea note de astea! si nu le pupa ei! in veci!

| aspir69 a răspuns:

Nu. daca la mate ai inca 3 note de 8 iti va iesi media tot 8 si este o medie destul de mare nu? daca ai 3 note de noua iti iese 8.25 daca ai 3 de 10 si 6 in teza iti iese 9 media

| Rankup a răspuns:

Stai calma si eu sunt clasa a 6, si eu nu am note mai mici de 8(desi la tetele alea stupide fac varza totul, alea din clase 2, 4, 6, 8)infine nu-i bai tinand cont ca testul a fost greu si ai loat o nota de trecete e bine.Eu am maine teza la mate dar nu ma stresez ca sunt bunicel la mate(la algebra ca la geometrie sunt sapa de lemn)

| Ema1234 explică:

@corolav: Vreau sa clarific ceva:
Nu este deloc foarte mare, ba chiar este chiar o nota mica datorita faptului ca oricum chiar daca ai gasit 7-8 probleme gramaticale nu este neaparat o concluzie.Oh, si am scris 4 pagini pentru un referat si crede`ma ca daca se puncta, luam SIGUR 10! Si nu eu spun asta, ci dna mea de romana.Te-as sfatui sa nu mai fii asa exigent/alaughing. Dauneaza! Si apropo :fiecare are modul sau de a se exprima! laughing Clar?waiting Intr`adevar si eu sunt perfectionista, dar mai trebuie si viata.Si app, tocmai ieri mi-a spus dna de mate ca nu e o tragedie, pentru ca eu sunt un copil inteligent si... pe loc mi-a revenit tot cheful de viata si mi-a mai zis sa nu fiu asa dramatica in privinta cateorva greseli... minore oarecumthinking
Deci e oke, dar raspunsul tau chiar mi-a dat de gandit si mi-a ranit oarecum principiileoh go on. Asta e! Oricum, sunt convvinsa ca atunci cand o sa realizezi ca dai prea multa importanta acestor lucru, va fi prea tarziuhappy Imi pare sincer rau pentru tine. Bafta in a te schimba si tine minte ca viata nu este egala numai cu scoala. Intr-adevar trebuie sa fii inteligent/a dar, o sa se sature toata lumea de tine daca mai corectezi si iti spun din...propriile experiente! Mult noroc in a te schimbahappy