| Mokhsa a întrebat:

Se pare ca am gasit iarasi un viermisor in scaun, dupa marimi pare oxiur. Am avut mancarimi in trecut insa anul asta nu prea. De 2 luni am avut dureri abdominale si scaune anormale, sacadate. Greata si diaree deloc. Sunt suspect de inflamatie intestinala dupa spusele proctologului(care s-a intamplat sa fie si gastroenterolog) insa examenele de scaun au iesit negative, la fel si scotch test.
La fiecare saptamana scaunul iese mai tare decat trebuie desi nu are coloratia unei constipatii uneori, indiferent de ce mananc.

1.Ce medicamente ati recomanda?(Analizele de sange tgo tgp si transaminazele au valori normale, ecografia normala la ficat). Am inteles ca is toxice chiar si la o doza

2. Ce analize se mai pot face pentru depistarea cauzei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Usturoi.

| ZappyTv69 a răspuns:

Recomand să-ți faci niște probe de scaun. Și analize de sânge. Dacă ai infecție cu oxiuri, simptomele vor apărea din 6 în 6 săptămâni. Pentru ele iti recomand orice supliment pentru paraziți intestinali. Mai poti trece și pe la alți gastrointestinologi.

| Mokhsa explică (pentru ZappyTv69):

Am facut 4 probe de scaun si scotch test, negativ tot. Din moment ce erau asa ieftine, ia sa dea ei negative si apoi sa recomande inca 4, ca banul trebuie scos.

| qathaliyn a răspuns:

1. Mergi la doctorul de familie
2. Mergi la farmacie și cere ceva
3. Mănâncă usturoi, mult și des
4. Nu consuma lapte și dulciuri

| Mokhsa explică (pentru qathaliyn):

Lapte sau lactate?