| crblx2 a întrebat:

De curand am fost la control oftalmologic si am primit urmatorul diagnostic:

OD sfera -0.25 cilindru +0.25 ax 150 D. I. P 64mm
OS sfera 0.00 cilindru +0.25 ax 10
OD asigmatism hipermetropic compus
OS asigmatism hipermetropic simplu

Am primit ochelarii si chiar daca la OS nu mi-a iesit dioptrie lentila tot mareste in loc sa fie normala. E normal? Pe foile de la lentile scrie asa:
[S +0.00 C +0.25] [S -0.25 C +0.25]
[S +0.25 C -0.25 65mm] [S -0.00 C -0.25 70mm.]

Sunt corecte lentilele conform diagnosticului? Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mihaixp7 a răspuns:

Mai fa inca un control si vezi daca datele rezultate sunt aceleasi.