| Bodu90 a întrebat:

De doua saptamani am niste dureri in partea stanga a burtii (putin mai jos de buric si la stanga), la inceput au fost foarte usoare si nu durau 5 minute dar de 3 zile au inceput sa se intensifice. Durerile sunt permanente dar suportabile, doar cand ma misc brusc sau respir foarte adanc ma inteapa putin. Ciudat este ca acum vreo 8 ani am avut acelasi tip de dureri in aceiasi parte doar ca foarte puternice, pur si simplu intepeneam, daca ma miscam simteam ca explodeaza ceva in mine, cum luam o fiola de algocalmin trecea de nici nu ziceai ca am avut. Am fost la doctor atunci si au zis ca am apendicita si ca trebuie sa ma operez de urgenta, apoi am fost la o clinica privata si mi-au spus ca am o infectie, dupa ce am luat tratamentul de la acea clinica nu am mai avut probleme pana in ziua de azi. Ma gandeam sa nu fie ceva pe la vezica sau colon. Oricum m-am programat pentru medicul de familie vineri, si apoi ma duc sa fac o radiografie sau cum ii mai zice. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Buna,
Este tragic sa ai probleme de santate dar asa este viata. Intradevar este ceva, apendicita in niciun caz nu este. Doctorul ce ti-a zis de apendicita este unul fara experietna si foarte prost. Pana si cei ce nu sunt doctori stiu ca apendicita este in partea drepta mai jos.
Incearca sa nu faci prea mult efort ca sa te doara. Durerile de acum 8 ani pot aparea. Poti avea ceva cu fiacatul.
Nu mai astepta stand asa, este foarte grav. Du-te la un medic SPECIALIST si el te va diacnostica potrivit.

Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate!

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Seamana cu ficatul

| Lorena_9308 a răspuns:

Apendicita nu poate fi pentru ca apendicita e in dreapta, nici ovarele nu cred ca sunt daca zici ca ai mai avut probleme din astea, dar poate totusi ai racit, sau ai o infectie si atunci sunt ovarele, nu stiu... mergi la medic. succes, sanatate

| yulysym a răspuns:

Buna.Sai linistit important este ca durerea nu iti da batai de cap si poti sa o combati.Nu te speria nu cred ca esti de operat pentru ca apendicita se manifesta astfel amorteala pe parte dreapta a piciorului nici decum pe stanga, greata, voma si stari de rau.
Daca regasesti aceste simtome atunci deabi sa iti faci probleme. Du-te mereu la control la medicul de familie sisa stii ca treaba asta nu este ceva doar afectiv ci si pe fond de stres si mai multe poate ai o viata sedentara sau cine stie poate bei multa cafea si fumezi mult.
Multe pot fii cauzele dar iti dau un sfat prietenesc Nu mai fi stresat! Nu mai fi suparat! Fa plimbari prin parc! Zambeste mult si mai ales nu lasa ca viata sa treaca neobservata! TRAIESTE CLIPA! Sper sa fii fost de ajutor.Sa imi spui ce parere ai?

| Chrisz a răspuns:

Salut.Cam aceeasi problema am avut'o si eu.Doar ca eu am mers la urgenta, si mi'au zis ca ar fi vorba de o infectie. Mi'au dat tratament si dupa 3 zile trebuia sa merg la urolog. Mie mi-a trecut imediat cum am iesit de la urgenta si nu am mai respectat indicatiile celor de la urgenta.Ar fi bine sa mergi la un urolog, sa fii mai sigur.

| Chrisz a răspuns:

Salut.Dupa cum ti'am mai zis intr'un comentariu, am aceeasi problema! Astazi am fost la spital, la control, si mi s-a zis ca este inceput de hernie! Deci s'ar putea sa ai si tu aceeasi problema.Cel mai indicat este sa iti iei si tu trimitere la control si sa vezi mai exact care este problema! In caz ca este hernie, singura scapare este operatia!straight face