| Issabelle6789 a întrebat:

Buna Tpu.De aproape jumatate de an mi-a aparut la subrat in partea stanga un nodul :-( Am fost la medic si mi-a facut ecografie si acolo si la sani si a zis ca nu vede nimic.Ar fi mai buna o mamografie? Nici nu simt nimic atunci cand ma palpez.El mi-a recomandat sa scriu pe ceva atunci cand ma doare(caci ma si doare) si observ ca ma doare cu o saptamana inainte de menstruatie.El mi-a zis sa iau anticonceptionale dar eu nu mai vreau.Renuntasem la ele cu o luna inainte de a aparea asa ceva.O fi aparut din cauza lor? O fi periculos? Cine a mai trecut prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o mastoptie fibrochistica data de un dezehilibru hormonal. Nu apare de la anticonceptionale, ele te protejeaza impotriva acestei boli. Nu ai nevoie de o mamografie, trebuie insa sa ai grija sa nu ai dereglari menstruale, fiindca asta va agrava boala. Care nu e periculoasa, dar poate deforma sanul daca evolueaza. Cat timp ai menstruatii perfect regulate, poti sa nu iei anticonceptionale. Daca incepi sa ai dereglari, chiar mici, vei fi nevoita sa iei anticonceptionale sau alte tratamente hormonale pentru a iti echilibra starea hormonala

| Issabelle6789 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru sfat. Locuiesc in Germania si ma gandesc la faptul ca poate nu e chiar un ecograf prost si ca daca era ceva se vedea nu? Am dereglari menstruale :-( Tin cont in fiecare luna si nu pot spune ca vine in aceeasi zi.Intarzie o zi sau doua uneori chiar trei :-(.In decembrie am renuntat la AC.Nu e prea devreme sa incep iar sa iau? Eu stiu ca menstruatia se deregleaza si daca iei cateva luni apoi renunti si iar iei...plus ca nu e ok pentru corp sa renunti asa si dupa sa iei din nou :-(

| Brigaela a răspuns (pentru Issabelle6789):

Trebuie sa mergi la ginecolog. In mod normal, dereglarea menstruatiei dupa întreruperea anticonceptionalelor dureaza maxin doua luni, sub nici o forma mai mult.
Pauza obisnuita este de 3 menstruatii, deci nu e nici o problema sa le reiei, desigur la indicatia medicului si sub supraveghere. E mult mai periculos sa ai dezechilibre hotmonale

| Issabelle6789 explică (pentru Brigaela):

Dezechilibre hormonale inseamna si 1-2 zile? caci asa am avut de cand le-am intrerupt.Inafara de luna februarie care fiind mai scurta s-a decalat cu cateva zile apoi a revenit la normal pe data de 26-27

| Brigaela a răspuns (pentru Issabelle6789):

Faptul ca luna februarie e mai scurta nu are cum sa decaleze nimic, fiindca numaratoarea se face absolut intotdeauna pe calendar, fara sa tina cont de trecerea de la o luna la alta, de la o saptamana la alta, de la un an la altul. Daca esti sigur ca sunt abateri de maxim doua zile (numarate corect pe calendar, ca lunile au durata variabila), atunci nu ai motive de ingrijorare si mai poti amana tratamentul. Insa ai mare grija la numaratoare, fa-o intotdeauna pe calendar, altfel te poti pacali.

| Issabelle6789 explică (pentru Brigaela):

Imi pare rau dar nu prea inteleg.Cum adica pe calendar? Ciclul meu menstrual nu are fix 28 sau 30 de zile ori cat e normal... pentru ca nu apare in aceeasi zi a lunii menstruatia.De exemplu daca apare pe data de 28 luna viitoare e posibil sa apara pe data de 27 dar nu au fost intarzieri de o saptamana de exemplu de cand am renuntat la AC.Va multumesc mult pentru toate raspunsurile

| Brigaela a răspuns (pentru Issabelle6789):

Deci nu si cicluri regulate. Nu te intereseaza sa apara in aceeasi zi, fiindca lunile au durate diferite. Nu asa se numara. Ci se ia un calendar si se încercuieste prima zi de sangerare. Cand apare urmatoarea sangerare, se incercuieste iar ziua. Apoi se numara zilele, prima zi incercuita e ziua 1 si se numara pana in ultima zi inaintea unei noi sangerari. Faci asa in fiecare luna, dd la prima menstra din viata ta si ai grija sa ai mereu calendarul de pe ultimii 2 ani.

| Issabelle6789 explică (pentru Brigaela):

Asaaa deci.Pana acum stiam gresit confused inteleg.Multumesc mult pentru interes?

| sopranaCadaverica a răspuns:

Consulta mai multi medici, iti spun din experienta! Pana la urma e vorba de sanatatea ta. Unii doctori se cam grabesc cu verdictul. Sau din contra... happy

| Issabelle6789 explică (pentru sopranaCadaverica):

Prin ce experienta ai trecut? Daca nu e prea intima intrebarea...Multumesc :-(

| Anonymus52 a răspuns:

Eu nu am trecut prin așa ceva, dar ti-as propune sa urmezi sfatul medicului si sa scazi din doza de anticonceptionale cate puțin in fiecare lună până ajungi la zero. Sper ca te-am ajutat!

| drDragan a răspuns:

Daca medicul este bun si aparatul ecografic la fel, deci nu ne indoim de rezultatul ecografic, mamografia nu are rost
Poate este un lipom sau abces cutanat