| Issabelle6789 a întrebat:

La mamografie merg doar persoanele trecute de 30-40 ani? Eu am 23 de ani si am dureri de sani(nu ca cele ce apar inainte de menstruatie).Mi s-a recomandat o mamografie.In ce consta aceasta? Ce trebuie eu sa fac? Am si un nodul dureros la subrat care e acolo de mai bine de jumatate de an si mi-e teama sa nu fie ceva grav :-(
Cine a mai trecut prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Mamografia este o radiografie care identifica chisturi si tumori ale tesuturilor moi ale sanului.
2. Informatii despre pregatirea in vederea efectuarii investigatiei, gasesti in link-ul : https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/mamografia

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Mergi la ecografie la san. Daca e cazul te trimit ei mai departe. Sanatate!

| Issabelle6789 explică (pentru zăGhost):

Am facut ecografie dar nu au observat nimic...doar la subrat se vedea ceva ceea ce si simt cand ating dar mi se tot spune sa nu ma ingrijorez insa pe mine ma doare :-( si nu doar la subrat ci si sanul stang(doar partea laterala)

| zăGhost a răspuns (pentru Issabelle6789):

Atunci nu cred ca ar strica o mamografie.

| altutilizatormaris a răspuns:

Hey. Ce ai tu la subrat se numeste gangliin limfatic. Si eu am (pe mine nu ma dor). Ei devin durerosi doar daca in corpul tau este o infectie. Eu am folosit ulei de cocos. Si au disparut. Nu te ingrijora. Nu e nimic grav. Mamografia este o ecografie care ti-o poate face la un san sau la ambii. Si te va palpa. Iti va spune sa te dezbraci? si te va palpa si iti va face radiografia. Daca e ceva mai grav te vor trimite ei mai departe. Pwp?