| Jigokunokishi a întrebat:

De vreo 2 zile simt o usturime pe capul p*nisului, mai exact parca in cap. Simt de parca as avea pe teava ceva chiar daca mai inainte am urinat. ( Daca e relevant mentionez ca nu am avut contact sexual ) Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o infecție urinară, trebuie să faci urocultura.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Raceala puternica si infectie
Analiza la urina si se rezolva. poate ai ceva si la rinichi..nu ezita si fa cat de repede poti o analiza la urina, dar si un control la medicul de familie.
Sarbatori fericitehappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o INFECŢIE genitală/B.T.S.

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermato-venerologie/Urologie.

NU ai precizat dacă ai senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă, ori dureri/usturimi la urinare!
În acest caz, poate fi vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară.

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Toate cele bune.

| Mihaela1964 a răspuns:

Posibil infectie urinara, igiena deficitara, pietre la rinichi. Bea multe ceaiuri caldute, evita sa stai in frig, mergi la medic daca te simti rau.