| anonim_4396 a întrebat:

Buna-ziua, fac infectii urinare destul de des, am nefrectomie, as vrea sa stiu daca exista pe piata un vaccin impotriva infectilor urinare, care sa ma protejeze?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Nu exista vaccin pentru infectiile urinare, acestea sunt date de microbi, e f. important daca faci de fiecare data infectia cu acelasi microb sau cu microbi diferiti! Nu ne-ai spus daca iei Chimioprofilaxie(adica o doza mica de antibiotic zilnic, pentru prevenirea infectiilor urinare) si daca de fiecare data la infectia urinara faci urocultura cu antibiograma. Numai asa te poti lupta cu microbii! Daca vrei, da-mi amanunte, nu-s de specialitate, sunt pediatru, dar cu ce stiu iti stau la dispozitie sa te ajut cum pot... oricum, nu-i de joaca, mai ales dupa nefrectomie...Ai un urolog bun?

| mioara a răspuns:

Intra pe www.sfatul medicului.ro

| Delia a răspuns:

Nu am afectiunea ta, dar am facut si eu infectii urinare destul de des, iar medicul mi-a prescris Cistiflux pentru profilaxie. Mi-a zis sa-l iau cam de 1-2 ori/an ca sa nu mai fac infectii.Este 100% natural.

| Dan a răspuns:

Mai bine intreaba pe Laur (www.contraboli.ro) .

| florar a răspuns:

Nu exista. dar te poti ingriji: fereste-te de frig, papa sanatos ca sa iti intaresti sistemul imunitar si...eu daca as primi o reteta pe un forum de internet nu as lua-o...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Infectiile urinare la femeie sunt datorate infectiilor din colon care pot fi descendente din ulcer, parazitoze, faceti degeaba vaccin, tineti regim pentru ulcer gastrita si ve-ti rezolva si problema usturimilor.

| little_miss_sunshine a răspuns:

In cazul extirparii unui rinichi, cum am inteles ca e si cazul tau, cel mai bine e sa consulti un medic inainte de a lua vreun medicament.