| Ramona112 a întrebat:

Hei săptămâna viitoare trebuie să merg la o ecografie pelviana, respectiv abdominala! Se poate afla daca nu mai sunt virgina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu poate vedea. Asta se poate constata doar cu ochii.

| Violleta2022 a răspuns:

La o ecografie pelviana, se poate afla doar daca organele interne au modificari, chisturi, evetual o posibila sarcina normala ori ectopica.

| MedRex a răspuns:

Ce înțelegi tu prin pelviană? Că dacă vrea cineva să îți vadă cel mai bine ovarele o să facă o ecografie cu sonda transvaginală, iar asta se face la ginecolog. Pentru o ecografie generală a abdomenului care include pelvisul, se folosește sonda transabdominală, iar aceasta se poate face inclusiv la medicul de familie.
Iar treaba cu virgină este super simplă, nici măcar la ginecolog nu poți spune cu siguranță de când nu mai ești. Și în general orice consult medical se face fără parinți/neamuri etc. de față.