| anonim_4396 a întrebat:

Foarte frecvent fac herpes pe buza si de o saptamana am asa ceva pe buza. Am mai avut in trecut, a disparut si iar a aparut. Considerati ca e cancer la buza sau doar o manifestare a herpesului pe care il fac frecvent in acelasi loc pe buza? Mentionez ca am obiceiul sa imi decojesc locul herpesului si atunci sangereaza, etc.

Poza: https://ibb.co/X7yXpVH

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca iti rupi crusta, se autoinucoleaza inapoi. Da-te cu aciclovir si lasa-l sa se vindece natural. Nu e cancer

| Simpatic a răspuns:

E herpes simplex nu e niciun cancer la buza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ai genul acesta de rana pe buza, solutia este simpla: taie in doua un catel de usturoi si maseaza locul cu o jumatate. Zeama de usturoi va face ca rana sa se cicatrizeze in o zi sau doua.
La fel sa procedezi si cand simti ca urmeaza sa apara (usturoiul este mai ieftin decat aciclovirul).
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai imunitatea scăzută consuma multe fructe și legume și nu mai decoji că s-ar putea să rămâi cu semne, din ceea ce vad eu pare a fi herpes. mergi la dermatolog fiindcă ai o recurenta a herpesului să îți de-a tratament

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca am virusul herpes in corp si din aceea. Imunitatea o am destul de buna, prostia mea e ca il tot decojesc. Multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru BuGsstormbunny):

Atunci nu îl mai decoji poți pune și plasturi daca te deranjează găsești la farmacie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Npc sănătate multă!

| BuGsstormbunny a răspuns:

Deci acolo mi se face herpesul cand apare, uneori ma scarpin sau il decojesc.

| Anonima6754 a răspuns:

Nu cred ca e cancer. Eu una nu cred, însă e bine sa consulți un medic, dermatolog. Ai încercat sa te dai cu ceva? Vreo crema? Eu am avut o data și ma spălam de 3 ori pe zi cu apa și săpun și seara ma dădeam cu crema de gălbenele și intr o săptămâna nu se mai vedea aproape deloc, intr adevăr și eu îl mai strângeam, dar nu e bine pentru ca așa îți va tot apărea, așa ca nu îl mai strânge... încearcă sa faci asta și dacă nici așa nu dispare sau dispare și apare du te la un dermatolog. Mult sanatate!

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Anonima6754):

Ma dau cu aciclovir cand am herpes si imi trece. Dar asta nu inteleg, daca acesta este herpes sau nu.