| anonim_4396 a întrebat:

Salut, eu foarte frecvent fac herpes pe buza, uneori asa se umfla ma mananca si ma doare. Ce am acum pe buza se poate sa fie tot herpes? Sper sa nu fie tumora maligna.

link poza: https://ibb.co/FYJdc6G

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Herpes recurent, ai nevoie de tratament antiviral pe cale orala nu doar local.
Fuguta la doctor.

| RKBlue a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la dermatolog, apoi eventual sa faci niste analize. Decat sa te bazezi pe sfaturile unor necunoscuti, din care majoritatea nu sunt doctori, mai bine mergi la un specialist.

| Justme79 a răspuns:

Buna din ceea ce am văzut nu este nimic de genul malign, dar pentru a ști cauza curenta de ce îți apare așa de, des și mai ales ți se și umfla plus mâncărimi mergi la un dermato sau la medicul tau de familie să îți recomande posibil niște analize in urma cărora se poate afla dacă ești alergic happy!

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Justme79):

Fac herpes frecvent.

| Justme79 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu știu să îți spun mai multe pentru că nu m-am confruntat niciodată cu probleme de genul aceasta cauze pot fi enn mai ales că se repeta destul de frecvent poate ești tu mai sensibil!

| Xenia001 a răspuns:

Bună!
Aceeași problema am avut-o și eu acum 6/7 ani. Îmi apărea herpes foarte foarte des, îmi trecea și adoua zi îmi apărea iar pe buza de jos iar ma chinuiam doua săptămâni și scăpăm, apărea pe interiorul buzei și tot asa. Am fost la medic și mi-a prescris un tratament pe care l-am luat 3 luni. De atunci fac foarte rar herpes cred ca de două maxim 3 ori pe an și când vad ca apare imediat înghit o pastilă din cele recomandate de medic și se oprește evoluția herpesului. Sfatul meu este sa mergi și tu la un medic specialist și sa vezi ce îți spune

| AmaGeo a răspuns:

Ceea ce e in poza pare a fi herpes. si eu ma confrunt des cu asa ceva. chiar nu demult am avut