| IonelaS12 a întrebat:

Fratelui meu i-au iesit un fel de iritatii pe spate. bubite mici. Si foarte dese. si il si mananca dar il si doare in acelasi timp.Anul trecut pe timpul acesta ii ieseau pete mov pe piele. in zona abdomenului, coastelor ..chiar si pe spate. toate petele erau ca si cum era ciupit si s-a invinetit. A mers la dermatolog si i-a zis ca iau iesit de la frig. Nu i-a dat nimic cu ce sa se dea. I-au trecut prin primavara. dar bubitele astea maruntele si dese de la ce sunt. Iau iesit pe spate prin zona plamanilor. Si nu e o parte mica. Ci e de-a latul spatelui tot. ce poate sa aiba? Vreo alergie? unde ar putea merge sa vada ce are? Sau cu ce se poate da? Eu am auzit ca usturoiul e bun pentru bubite pe piele..sa te ungi cu zeama de usturoi..sau ma gandeam la biocicatridin. Eu am avut pe mana o iritatie de la detergen. si in 3 zile mi.a trecut cu acel unguent... si am uitat sa mentionez ca el are 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fratele tau sa ceara de la medicul de familie un bilet de trimitere la o clinica dermatologica, unde sa fie investigat atent.
Anul trecut trebuia sa mearga si la un alt medic, pentru "a doua opinie" medicala. Cand nu esti multumit sau nu esti sigur de diagnosticul sau tratamentul primit la un medic ai dreptul si la o al doilea opinie, de la alt medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi pojar, pojarel, varsta, alergie de la mancare, in general salamuri sau carnati, ori iritatie de la detergent, daca rufele nu sunt foarte bine clatite...
Dar, numai un medic deramtolog poate sa spuna cu exactitate!

| IonelaS12 explică (pentru Violleta2022):

Si daca merge la dermatolog si ii zice ca si data trecuta ca nu are ninic. si nu ii da nimic cu ce sa se dea pe bubitele alea? In alta parte nu ar avea unde merge?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaS12):

Cred ca raspunsul tau este unul fara sens.
Deci, nu se duce la deramtolog sa nu cumva sa-i spuna ce i-a spus si data anterioara, asa-i?
Atunci sa stea acasa si sa atepete sa-i pice din cer ceva... poate se vindeca, sau cine stie, poate se agraveaza!
Din pacate, in alta parte nu are unde sa mearga!
Daca-i contagios, este indicat sa fie internat la spital, sau sa stea inchis in casa.

| IonelaS12 explică (pentru Violleta2022):

A fost la dermatolog acum in alt oras si i-a zis ca e o mica alergie atat. si a mai zic ca trebuie sa.si faca analize sa vada la ce e alergic

| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie o alergie o boala precum pofarul sau sa aiba lipsa de vitamina A dar doar la medic poate afla.Sa mearga la medicul de familie ca ii va spune el ce si cum si daca are nevoie sa mearga mai departe la alti specialisti

| Veronica_Mustatea_1978 a răspuns:

Doar un dermatolog poate spune cu exactitate. Nu incerca cu leacuri babesti, se pot agrava simptomele.