| Anonimboy17year a întrebat:

Buna ziua grup, problemă nouă, ma doare inima din cand in cand și cand incepe sa ma doară, imi amorțește și mana stangă, aveți idee ce poate fi? Mie imi e cam frică de spitale și de ace.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Inima nu doare.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Amortirea mainii poate fi cauzata de mai multe probleme de sanatate, inclusiv probleme cu nervii, probleme cu coloana vertebrala sau probleme circulatorii.

Ar trebui sa mergi la un medic pentru a obține un diagnostic precis.

Cum simti durerea de inima?

| Anonimboy17year explică (pentru helpforyou):

Ca o ințepătură ce apare și ramane acolo o perioada de timp, de la 1 minut, la 15, depinde. Am fost la medic cu puțin timp in urmă: "se dezvoltă cutia toracică, e normal"

| helpforyou a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Are dreptate. Nu inima te doare. Acea durere vine din alta parte nu de la inima. Durerea de inima se simte si se manifesta altfe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să mergi la medic. În primă fază dacă ajungi la cardiolog, nu te înțeapă. Apoi dacă mergi la un medic de familie va știi către ce alte zone să te trimită.

Dacă zici că îți este frică de ace, denotă faptul că ai fost totuși un om sănătos și acum chiar te confrunți cu ceva. Deci dacă mergi din stadiu incipient vei mai avea această sănătate mulți ani și de acum înainte.

Nu aș știi să-ți pun un diagnostic nici măcar de amator, tot ce pot spune e că poate e de la tensiune sau o problemă cu inima. Chiar, încearcă să-ți iei și tensiune când te confrunți cu stările astea.

Ca și idee îți mai povestesc ceva, o cunoștință, a murit de cancer/tumoră la creier, a leșinat într-o zi din picioare și apoi a fost dusă la spital, în mașină a zis că s-a trezit și a simțit tot, printre care și o mână amorțită, ea fiind asistent medical de profesie, a zis că ea știa deja că are tumoră pe creier. Știa simptomatologia și tot.

Nu spun că tu ai suferi de cancer la creier, nu sunt medic și nici nu am de gând să fac pe unul, dar poate povestea asta te pune pe gânduri să te cercetezi mai de amănuntul. Până atunci dacă ești fan citit, caută și pe net informații și în final îți mai recomand și aplicația Ada. O găsești pe MagazinPlay, acolo te loghezi, pui datele tale fiziologice/biologice apoi scrii simptomele toate cu care te confrunți și pe baza a tot, roboțelul îți face un profil de boală și-ți înșiră bolile de care ai fi suspect/ă.

| Adelina4679 a răspuns:

Mergi la un consult cardiologic, iti va face un ekg masurarea electrica a activității inimi. Nu implica ace nu are de ce să-ți fie frica.